Δίχως να ιδρώσει και με μεγάλο κέρδος της τον -καταχειροκροτούμενο κατά την αλλαγή του- Μασούντ, η ΑΕΚ επικράτησε 1-0 του Παναιτωλικού στον επαναληπτικό αγώνα του 4-0 για την φάση των 16 του κυπέλλου Ελλάδος. Θετικό ντεμπούτο για Μοράν.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο που δεν χρίζει δάφνες στεφάνου, η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα, έχοντας την κατοχή υπέρ της με 64 – 36% και 8 -2 τελικές έναντι του Παναιτωλικού, που παρουσιάστηκε αρκετά μεστός και συγκεντρωμένος στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ, χάνοντας και μια πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Χόρχε Ντίας στο 42’.  Πολύ θετικός ο Μασούντ στο πρώτο μέρος, με τον Μοράν να ψάχνει εμφανώς τα πατήματά του με την φανέλα της «Ένωσης», αφήνοντας ωστόσο καλές εντυπώσεις.

Με την πρόκριση της ΑΕΚ να θεωρείται δεδομένη, ο Παναιτωλικός μπήκε πιο δυνατά στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, κερδίζοντας μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 65’ ωστόσο, οι γηπεδούχοι ουσιαστικά κλείδωσαν την πρόκριση τους στα προημιτελικά του κυπέλλου, με γκολ του Λόπες (1-0) έπειτα από σέντρα του εξαιρετικού Μασούντ, ο οποίος αποθεώθηκε κατά την αλλαγή του! Τα εναπομείναντα λεπτά ήταν κυρίως διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Κλωναρίδη να δοκιμάζει από μακριά το πόδι του και την ΑΕΚ να πανηγυρίζει 100% δίκαια την πρόκριση της στους 8 του κυπέλλου Ελλάδος.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Βράνιες (70’ Τζανετόπουλος), Λαμπρόπουλος, Γιαννούτσος, Γκάλο (81’ Γιούσης), Λόπες, Μοράν, Αϊντάρεβιτς, Μασούντ (76’ Αραούχο), Κλωναρίδης, Γιακουμάκης

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κουσιάδης (8’ Κυριακίδης), Περέιρα, Χαντάκιας, Τσοκάνης, Γιαννιώτης, Μαρινάκης, Μπεχαράνο (46’ Μάρκος Πάουλο), Κλέσιο, Φάρλεϊ Ρόσα (70’ Μοράρ), Βασιλούδης, Χόρχε Ντίας