Με την ασφάλεια της νίκης επί της Λαμίας στην πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδος, η ΑΕΚ ταξίδεψε στη Λάρισα με πολλές αλλαγές για το ματς με τον Απόλλων ψάχνοντας την νίκη που όχι μόνο θα εξασφαλίσει την πρόκριση αλλά θα δώσει και μεγάλο προβάδισμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης.

Το πρώτο μέρος κύλησε με την ΑΕΚ να δυσκολεύεται για περίπου 20’ καθώς δεν κατάφερε να δημιουργήσει ιδιαίτερες ευκαιρίες μπροστά από την εστία των γηπεδούχων. Παρ’ όλα αυτά, στη συνέχεια οι παίκτες του Ουζουνίδη ανέβασαν την απόδοσή τους, είχαν τις ευκαιρίες τους να σκοράρουν και τελικώς τα κατάφεραν στο 41’ με τον Άλεφ να αξιοποιεί ωραίο γύρισμα από δεξιά. Μάλιστα, τέσσερα λεπτά αργότερα οι κιτρινόμαυροι έφτασαν και στο 2-0 όταν ο Αγιώτης έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Φυσικά, με το σκορ στο 2-0 ο δρόμος για την νίκη έμοιαζε να έχει ανοίξει και στο δεύτερο μέρος το έργο της ομάδας του Ουζουνίδη ήταν σαφώς πιο απλό. Μάλιστα, ο Έλληνας τεχνικός είχε την ευκαιρία να κάνει και αρκετές δοκιμές ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν στην επανάληψη ωραίο ποδόσφαιρο και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ. Τελικώς, η ΑΕΚ κατάφερε να φτάσει και σε τρίτο τέρμα με τον Μπότο να πετυχαίνει το παρθενικό του με την φανέλα της Ένωσης εκμεταλλευόμενος ωραίο γύρισμα του Γιακουμάκη.

Το «κερασάκι» στην τούρτα ήρθε στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα όταν ο νεαρός Σαρδέλης στο ντεμπούτο του με την φανέλα της Ένωσης «έγραψε» το τελικό 4-0. Με την νίκη αυτή η ΑΕΚ έφτασε τους 6 βαθμούς στον όμιλο, ενώ την τελευταία αγωνιστική θα αγωνιστεί στον Βόλο με την τοπική ομάδα που αυτή την στιγμή έχει 4.