Με 4-3 στα πέναλτι, 2-2 στην κανονική διάρκεια και την παράταση, η Καλαμάτα άφησε εκτός Κυπέλλου τον Παναιτωλικό και προκρίθηκε στους «16» του θεσμού.

Στο δημοτικό στάδιο Παραλίας, οι παίκτες της Καλαμάτας ένα κουβάρι πανηγύριζαν μετα το τέλος του αγώνα με τον Παναιτωλικό, την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας και γνώρισαν την αποθέωση από 2.500 φιλάθλους της ομάδας.

Η «μαύρη θύελλα», επιβεβαίωσε τις μεγάλες βλέψεις που έχει τη φετινή χρονιά, έκανε την έκπληξη της ημέρας και με 4-3 στα πέναλτι (2-2 κανονική διάρκεια και παράταση) άφησε εκτός θεσμού την ομάδα του Αγρινίου, που αγωνίστηκε με πολλές αλλαγές και το μυαλό στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό που ακολουθεί για τη Σούπερ Λιγκα.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου, ο Χρήστος Ρόβας που πέτυχε δύο γκολ στο α’ ημίχρονο και ο Δημήτρης Ταϊρης που δύο φορές είπε «όχι» στους παίκτες του Παναιτωλικού στη φάση των πέναλτι.

Ρόβας εναντίον Φλόρες

Ο Παναιτωλικός προηγήθηκε στο σκορ στο ημίωρο, με «κεραυνό» του Φλόρες λίγο δεξιά από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής. Η αντίδραση της Καλαμάτας ήταν άμεση με σκόρερ τον Ρόβα.

Στο 35′ μετά από κεφαλιά έπειτα από φάουλ του Βασιλόγιαννη από δεξιά, αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή, και τρία λεπτά αργότερα, πάλι με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Κωνσταντινόπουλου από αριστερά και έπειτα από λάθος στην έξοδο από τον Στεργιάκη. Στο 78’ ο Παναιτωλικός με βολέ του Φλόρες έξω από την περιοχή και δεξιά, στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία και σημείωσε το 2-2.

Φάσεις

Ο Παναιτωλικός πλησίασε και σε άλλα γκολ: στο10ο λεπτό όταν ο Ξενιτίδης πλάσαρε άουτ σε τετ α τετ με τον Ταΐρη, στο 58’ όταν ο Πέδρο από καλή θέση μέσα στην περιοχή και δεξιά, έστειλε τη μπάλα με κεφαλιά άουτ, στο 94’ όταν δυνατό σουτ του Σενγκέλια έξω από την περιοχή και δεξιά, κατέληξε άουτ και στο 107’ όταν δυνατό σουτ του Μόρσει μέσα στην περιοχή και αριστερά, με το δεξί, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ταϊρης.

Και η «μαύρη θύελλα» όμως, είχε και άλλες ευκαιρίες: Στο 19’ όταν μετά από προσπάθεια του Ρόβα, έδιωξε τελευταία στιγμή ο Λιάβας, στο 80’ ο Ρόβας μέσα περιοχή και πλάγια δεξιά, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ, στο 87’ ο Στεργιάκης απέκρουσε σουτ του Ούγκο και στο 97’ σουτ του Αρναρέλη μέσα στην περιοχή και αριστερά απέκρουσε ο Στεργιάκης

Διαιτητής: Περράκης (Αθηνών), βοηθοί: Κολλιάκος (Αθηνών), Παγουρτζής (Πειραιά), 4ος: Πουλόπουλος (Βέροια).

Κίτρινες κάρτες: Λουπάνο, Ασίγκμπα, Άλβες, Αναστασόπουλος, Μπακαγιόκο – Ντουάρτε, Πέδρο.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Ταΐρης, Ασίγκμπα (73’ Β. Καραγκούνης), Κωσταντινόπουλος, Μπακαγιόκο, Λουπάνο, Μπενίτες (81’ Ούγκο), Άλβες (69’ Αναστασόπουλος), Παπατόλιος, Βασιλόγιαννης (81’ Αρναρέλης), Ρόβας, Πασάς.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Στεργιάκης, Αποστολάκης (82’ Μπακάκης), Μαλής (106’ Κορνέλιους), Λιάβας, Χατζηθεοδωρίδης, Τσιγγάρας (69’ Σενγκέλια), Φλόρες, Βαρόνε (60’ Κολοβός), Ξενιτίδης (60’ Μόρσεϊ), Ντουάρτε (100’), Πέδρο.