Ο ΠΑΣ υποδέχτηκε στα Γιάννενα τον Λεβαδειακό, στη ρεβάνς του 1-0 της Βοιωτίας. Το παιχνίδι ήταν εκ προοιμίου πολύ αμφίρροπο, καθώς η πρόκριση είχε μείνει ανοιχτή εξαιτίας του πρώτου αγώνα.

Το πρώτο 20λεπτο ήταν αναγνωριστικό με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή και τις δύο ομάδες να προσέχουν τις άμυνές τους. Το σουτ του Μπουκουβάλα στο 24΄δεν βρήκε τον στόχο καθώς κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Στο 31΄άνοιξε το σκορ. Κόρνερ από τα αριστερά, ο Τζημόπουλος βάζει την προβολή στο κέντρο της άμυνας του Λεβαδειακού και με τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού, η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα. Μόλις στο 30΄ο ΠΑΣ είχε σοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα. Στο 37΄οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι. Φάουλ εκτός περιοχής, εκτελεί απευθείας ο Πέδρο Κόντε η μπάλα σταματά στο δεξί δοκάρι της εστίας του Λεβαδειακού, στη συνέχεια ο Μπερτρά από κοντά δεν μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Ένα λεπτό αργότερα, ο Αποστολόπουλος έκανε τη συρτή μπαλία από δεξιά, ο Κόντε πετάχτηκε στο κέντρο της άμυνας του Λεβαδειακού και με προβολή έγραψε το 2-0. Τρία λεπτά πριν τελειώσει το ημίχρονο ο Μπτρά βρήκε από πλάγια τετ α τετ με τον Σωτηρίου, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Έλληνα τερματοφύλακα. Το 2-0 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου, απολύτως δίκαιο με βάση την εικόνα του παιχνιδιού.

H πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος ήρθε για το Λεβαδειακό. Σέντρα του Ντιόγκο από τα αριστερά, ο Ιωαννίδης πιάνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, αλλά η μπάλα περνά έξω. Στα επόμενα λεπτά δεν υπήρχαν σημαντικές ευκαιρίες με τη μοναδική ευκαιρία των γηπεδούχων στο 79΄να γίνεται γκολ και στην ουσία να τελείωσε και η πρόκριση. Ο Μπουκουβάλας μπήκε από τα αριστερά, έκοψε τη μπάλα στο κέντρο προς τον Κόντε και ο Ισπανός με εξαιρετικό πλασέ με το δεξί εντός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στις καθυστερήσεις ο Γαρουφαλιάς πέτυχε και 4ο γκολ με πλασέ δίνοντας διαστάσεις στη νίκη- πρόκριση του ΠΑΣ! Το τελικό 4-0 αποδίδει απολύτως την εικόνα του ματς!

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Κόντε, Μπέτρα, Σκόνδρας, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Βιδάλ. Γαρουφαλιάς, Μπουκουβάλας, Αποστολόπουλος, Γιάκος.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ζοζέ Ανιγκό): Σωτηρίου, Τριποτσέρης, Ντιόγκο, Καλτσας, Μητρόπουλος, Σουμπίνιο, Αντιλέχου, Μπελγκαζουανί, Φαβάρο,Γιακουμάκης.