Την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος αναδείχτηκε ισόπαλος χωρίς τέρματα (0-0) κόντρα στο Βόλο και με το υπέρ του 2-1 του πρώτου αγώνα σφράγισε το εισιτήριο για τους «8» της διοργάνωσης.

Ο αγώνας
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με διάθεση για να πετύχει το γκολ που θα έβγαζε από πάνω του το άγχος και μόλις στο 3ο λεπτό έφτασε κοντά στο γκολ με τον Βιγιαφάνιες να ξεκινάει την φάση και να κάνει την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, μετά την σέντρα του Κώτσιρα από δεξιά, αλλά ο Κότνικ απογειώθηκε διώχνοντας σε κόρνερ.

Στο 4’ το «τριφύλλι» είχε και νέα μεγάλη στιγμή με τον Αϊτόρ να σεντράρει από δεξιά, τον Μαουρίσιο να παίρνει την κεφαλιά, αλλά τον Κότνικ να αποκρούει εκ νέου, ενστικτωδώς. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι ο κυρίαρχος στον αγώνα, με τον Βόλο να μην μπορεί να απειλήσει την εστία του Διούδη.

Φτάνοντας στο 20λεπτο οι «πράσινοι» είχαν την τρίτη τους καλή στιγμή, καθώς έπειτα από σλάλομ του Χατζηγιοβάνη από αριστερά, πάτησε περιοχή και σούταρε στην ανοιχτή γωνία του Κότνικ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ!

Συμπληρώνοντας το μισό του πρώτου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός ήταν το απόλυτο αφεντικό, κάνοντας τα πάντα εκτός από το να σκοράρει. Το γκολ για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 27’ με τον Βέλεθ να σκοράρει με κεφαλιά, από εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνιες, αλλά έχει υποδειχθεί οφσάιντ απο τον βοηθό Πάτρα.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή για το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν χωρίς αλλαγές. Έπειτα από τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα ο Παναθηναϊκός δεν είχε γράψει κάποια ευκαιρία στο ενεργητικό του, ωστόσο δεν είχε κινδυνέψει σε καμία περίπτωση από το Βόλο, ο οποίος δεν είχε πραγματοποιήσει κάποια τελική προς την εστία του Διούδη.

Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 70’. Μετά από καλή κυκλοφορία της μπάλας και σέντρα του Χατζηγιοβάνη από τα δεξιά, ο Σάντσες έσπασε την μπάλα στον Μαουρίσιο, αλλά εκείνος δεν μπόρεσε να πιάσει γεμάτα το σουτ και ο κίνδυνος πέρασε για την εστία του Βόλου.

Στο 76’ ο Παλάσιος πέρασε στη θέση του Χατζηγιοβάνη, ενώ στο ίδιο διάστημα ο Βόλος άρχισε σιγά σιγά να παίρνει μέτρα στο γήπεδο, αφού το 0-0 άφηνε την ομάδα της Θεσσαλίας εκτός συνέχειας του θεσμού.

Στο 80’ οι ισορροπίες του αγώνα διαταράχθηκαν, καθώς ο Παλάσιος έφυγε στην κόντρα, ο Γκρίλο όντας ο τελευταίος παίκτης της άμυνας του Βόλου τον ανέτρεψε και έτσι ο Μανούχος έδειξε σωστά την απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα αφήνοντας τους γηπεδούχους με δέκα παίκτες. Οι «πράσινοι» εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα και δημιούργησαν μεγάλη ευκαιρία με τον Μακέντα, ο οποίος αστόχησε από κοντά στο 82’, ενώ στο 84’ οι «πράσινοι» είχαν δοκάρι με τον Μαουρίσιο.

Στο 87’ ο Γιοβάνοβιτς πραγματοποίησε τριπλή αλλαγή με τους Μαουρίσιο, Μακέντα και Αϊτόρ να δίνουν τη θέση τους στους Ιωαννίδη, Βιτάλ και Λούντκβιστ. Στα τελευταία λεπτά οι «πράσινοι» άφησαν την κατοχή της μπάλας στον Βόλο, ωστόσο τίποτα δεν άλλαξε και έτσι το τελικό 0-0 έστειλε τους «πράσινους» στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας.