Η πρώτη «βόμβα» στο Κύπελλο. Ο Λεβαδειακός με γκολ του Νίκα στο 96΄ πήρε την πρόκριση στους «16» και άφησε εκτός τον Αστέρα Τρίπολης.

Το πρώτο… μπαμ στο φετινό Κύπελλο ήρθε από τον Λεβαδειακό! Η ομάδα της Λιβαδειάς χωρίς ούτε ένα ματς στο πρωτάθλημα και με μόλις δυο επίσημα στη διοργάνωση του Κυπέλλου επικράτησε του Αστέρα Τρίπολης , με γκολ του Νίκα στο 96ο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι καθ΄ όλη τη διάρκεια του αγώνα και πήραν επάξια την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης.

Το ματς

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση, ωστόσο τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά. Όσο περνούσε η ώρα βέβαια οι γηπεδούχοι γινόντουσαν όλο και καλύτεροι και έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι. Από την άλλη ο Αστέρας δεν δημιουργούσε καν τις προϋποθέσεις για να φτάσει στην αντίπαλη εστία.

Στο 10ο λεπτό του αγώνα ο Ατιένθα επενέβη την τελευταία στιγμή και ο Νίκας δεν μπόρεσε να απειλήσει με καλές προϋποθέσεις την εστία του Παπαδόπουλου. Ένα λεπτό αργότερα, ο Βρακάς πήρε την μπάλα από τα αριστερά, έκανε μια υπέροχη ενέργεια, αλλά το σουτ του δεν κατάφερε να αιφνιδιάσει τον τερματοφύλακα της ομάδας της Τρίπολης.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να μην απειλούν σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που έφτασαν μία ανάσα από το γκολ στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Βαρκάς έκανε την εκτέλεση, με τον Πολέτο να παίρνει την κεφαλιά και να την στέλνει στο δοκάρι. Η επόμενη φάση ήρθε 9 λεπτά αργότερα για τον Λεβαδειακό. Ο Νίκας πήρε την μπάλα, έκανε το σουτ, αλλά ο Παπαδόπουλος έπιασε χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα την μπάλα.

Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και στο 45 απείλησαν και πάλι, αλλά το σουτ του Βαρκά. Κάπως έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 0-0.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ο Αστέρας Τρίπολης μπήκε δυνατά και έδειξε διάθεση να απειλήσει. Η πρώτη ουσιαστική ευκαιρία για τους φιλοξενούμενος ήρθε στο 54ο λεπτό. Ο Αλί Μπαμπά πήρε την μπάλα από τα δεξιά, μπήκε μέσα στην περιοχή του Λεβαδειακού, αλλά το σουτ του κόντραρε και η μπάλα απομακρύνθηκε από την άμυνα.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Βρακάς εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από μακριά, με τον Παπαδόπουλο να δείχνει ότι αιφνιδιάζεται και να διώχνει την μπάλα κόρνερ. Στο 63ο λεπτό του αγώνα ο Λεβαδειακός αναπτύχθηκε όμορφα από τα αριστερά, ο Βήχος έκανε το γύρισμα, ωστόσο ούτε ο Πολέτο ούτε ο Νίλι κατάφεραν να εμπλακούν στη φάση και να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

Με την είσοδο των Μπαράλες και Ιγκλέσιας ο Αστέρας Τρίπολης άρχισε να εμφανίζεται καλύτερος στον αγωνιστικό χώρο και το 77 απείλησε για πρώτη φορά σοβαρά την εστία του Στογιάνοβιτς. Σε σέντρα που έγινε από τα δεξιά ο Μπαράλες πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του τερματοφύλακα του Λεβαδειακού.

Στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας, ο Αστέρας Τρίπολης κέρδισε ορισμένα φάουλ γύρω από την περιοχή των γηπεδούχων, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά.

Στη τελευταία φάση του αγώνα, o Νίκας πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή και χάρισε τη νίκη – πρόκριση στην ομάδα του. Ο Λεβαδειακός κάνει την πρώτη έκπληξη και αφήνει εκτός την ομάδα του Αστέρα.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: (Γιάννης Ταουσιάνης): Στογιάνοβιτς, Χάμοντ (70΄Μουτίνιο), Μεχία, Νίλι, Πολέτο (70΄ Λινάρδος) , Βήχος, Βρακάς (88΄ Αλμπάνης), Λιάγκας, Νίκας, Τζημόπουλος (70΄ Μπαχανάκ) , Τσάπρας (53΄ Δούμτσιος).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Ρούμπεν Γκαρθία, Τασουλής, Χριστόπουλος, Ατιένθα, Βαλιέντε, Μουνάφο (46΄Ιγκλέσιας) , Γκόμεζ, Αλί Μπαμπά, Σόνι (65΄ Μπαράλες), Ριέρα (79΄ Σίτο).