Χωρίς να δυσκολευτεί η ΑΕΛ επικράτησε με σκορ 4-1 του Ηροδοότου για τη δεύτερη αγωνιστική του Κυπέλλου Ελλάδος. Πρωταγωνιστές για τους “βυσσινί” οι Μπαργκάν και Νούνιτς, που πέτυχαν από δύο γκολ. Η νίκη αυτή ήταν η πρώτη που πετυχαίνει στο θεσμό η ομάδα του Τζιανλούκα Φέστα.

Το ματς

Οι γηπεδούχοι μόλις στο 5ο λεπτό του αγώνα έχασαν την πρώτη ευκαιρία τους, με τον Μπαργκάν που πήρε την μπάλα από τον Φατιόν σούταρε αλλά πήγε δοκάρι. Τα λεπτά κύλησαν και στο 22′ ο Νούνιτς κατάφερε να βρει δίχτυα και να ανοίξει το σκορ. Ο Μπάλλας έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Νούνιτς σούταρε μέσα από την περιοχή και έγραψε το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν και να απειλούν. Ώσπου στο 56ο λεπτό ο Μπαργκάν διπλασίασε τα τέρματά τους. Ο ίδιος παίκτης μερικά λεπτά μετά (62′) έκλεψε την μπάλα στο κέντρο, έκανε το σπρίντ και με πλασέ διεύρυνε το σκορ σε 3-0. Η συνέχεια του παιχνιδιού είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Νούνιτς (68′) έβαλε το “κερασάκι στην τούρτα” (4-0). Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής. Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μασάδο (78′).

ΑΕΛ (Φέστα): Παϊτέρης, Μπέρτος, Γκόλιας, Γκόικοβιτς, Χούμπτσεφ, Μπάλλας (75΄ Πινακάς), Φατιόν, Κοέφ (59΄ Χοτζαϊ), Νούνιτς, Νούσιος, Μπαργκάν (66΄ Φρίου)

Ηρόδοτος (Λυρώνης): Κουράκης, Προβυδάκης (73΄Δαμινάκης), Κασαπάκης, Κοντογιάννης, Μπάμπης, Φραγκουλάκης (70΄Αργκιλέσι), Κανδηλάκης, Γιαλούσης, Μασάδο, Κωνσταντινίδης (66΄Αμαραντίδης) , Μάκο