Σ’ένα ματς για πολύ γερά νεύρα ο Κολοσσός υποδέχτηκε το Λαύριο, το οποίο και κέρδισε με 80-72, αποκλείοντάς το από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδος. Οι Ροδίτες ευτύχησαν να δουν τους Ντιγκς (16π.), Μαυροειδή (15π.) και Μπράουνινγκ (13π.) να είναι σε πολύ καλή μέρα επιθετικά. Το Λαύριο από τη μεριά του στηρίχτηκε αποκλειστικά και μόνο στον Μέλσον Σίλας που σημείωσε 23 πόντους, οι οποίοι όμως δεν ήταν αρκετί για την ομάδα του, για να πάρει τη νίη-πρόκριση

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και με μπροστάρη τον Σίλας Μέλσον πήρε από νωρίς το προβάδισμα με 8-14. Οι Ροδίτες προσπάθησαν να πλησιάσουν με τους Μπράουνινγκ και Ντούρεν, όμως το Λαύριο έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 14-18.

Η συνέχεια βέβαια ανήκε στους γηπεδούχους, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν την εμπειρία του Δημήτρη Μαυροειδή. Ο Έλληνας σέντερ παρέα με τον Ιβάν Άσκα πλήγωσαν πολύ την άμυνα του Λαυρίου και μ’ένα σερί 8-0, έφεραν τούμπα το ματς. Το 22-18 θορύβησε τον Χρήστο Σερέλη, που κάλεσε αμέσως τάιμ-άουτ, όμως δεν κατάφερε να κόψει τη φόρα του Κολοσού. Το 35-32 μετά από 20 λεπτά έδειχνε πως θα βλέπαμε ένα μεγάλο ντέρμπι στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Μέλσον Σίλας βρισκόταν σε πολύ καλή εκτελεστικά μέρα και χάρη σε δικά του καλάθια το Λαύριο, πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 39-43. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έδειχνε πιο τακτοποιημένη στο παρκέ και κυρίως είχε περισσότερες λύσεις στον επιθετικό τομέα. Ο Κολοσσός όμως με τον Μαυροειδή να πιάνει δουλειά, δεν άφησε τον αντίπαλό του να πάρει διαφορά. Μάλιστα η επιθετική αφύπνιση του Ντιγκς, ήταν βάλσαμο για τους γηπεδούχους, που έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με 59-54.

Στο τελευταα δεκάλεπτο το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια κι αυτό κουράζει ψυχολογικά τους παίκτες. Περισσότερο επηρέασε αρνητικά τους φιλοξενούμενους, που είδαν να μην είναι σε καλή μέρα ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος κι έτσι πάλευαν μόνο οι Μέλσον και Νίξον στην επίθεση. Οι Ροδίτες είχαν τους Αμερικανούς Μπράουνινγκ και Ντιγκς πρωτεργάτες σε άμυνα κι επίθεση κι έτσι το τελικό 80-72 έδωσε την πρόκριση στη νέα βερσιόν του Κολοσσού Ρόδου.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 35-32, 59-54, 80-72