Αυτοματισμοί, ωραίο ποδόσφαιρο και γκολάρες πρόσφερε στον κόσμο του ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο με την Καρδίτσα. Το 4-0 άφησε περιθώρια για να σβήσει στην επανάληψη και να πάει με ασφάλεια στη ρεβάνς.

Με το ενάμιση πόδι στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας βρίσκεται από σήμερα ο Παναθηναϊκός, καθώς συνέτριψε με 4-0 την Αναγέννηση Καρδίτσας στο γήπεδο της Λεωφόρου και μετέτρεψε τον αγώνα ρεβάνς των δύο ομάδων σε τυπική διαδικασία.

Οι πράσινοι καθάρισαν από το πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο πέτυχαν και τα τέσσερα γκολ τους έχοντας πρωταγωνιστές τους Καρλίτος, Βιτάλ και Αϊτόρ, δείχνοντας σοβαρότητα καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς δεν άνοιξε ιδιαίτερα το ροτέισον του Παναθηναϊκού, πραγματοποιώντας μόλις τέσσερις αλλαγές στην ενδεκάδα σε σχέση με το ντέρμπι απέναντι στον Ολυμπιακό (Διούδης, Σάρλια, Βιτάλ, Καρλίτος).

Ο στόχος του ήταν ξεκάθαρος: να πετύχει όσο το δυνατόν μεγαλύτερο σκορ προκειμένου να μετατραπεί η ρεβάνς στην Καρδίτσα σε τυπική διαδικασία.

Και ο στόχος επετεύχθη, με τον Παναθηναϊκό να εξασφαλίζει εκτός συγκλονιστικού απροόπτου το εισιτήριο για τους «4» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο γήπεδο με μεγάλη αποφασιστικότητα και άνοιξε το σκορ στο 6’ (1-0) με τον Βιτάλ, μετά από ωραίο γύρισμα του εξαιρετικού Αϊτόρ, ενώ και. πάλι ο Βιτάλ στο 20’ έκανε το 2-0 με πανομοιότυπο τρόπο και δεύτερη ασίστ του Αϊτόρ.

Στο 32’ το τριφύλλι έφτασε στο 3-0 με τον Καρλίτος να βγάζει τετ α τετ με κάθετη πάσα τον Αϊτόρ και τον Ισπανό να πλασάρει στα δίχτυα του Γκέκα και στο 42’ είχαμε τη γκολάρα του Καρλίτος με εκπληκτική «λόμπα» από το ύψος της μεγάλης περιοχής (4-0).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αναγέννηση Καρδίτσας τροποποίησε το σχηματισμό της σε 5-3-2 προκειμένου να περιορίσει το εύρος του σκορ, την ίδια στιγμή που οι πράσινοι έριξαν στροφές και ο Γιοβάνοβιτς έκανε αλλαγές διαχείρισης δυνάμεων.

Ο Καρλίτος στο 64’ σκόραρε από πάσα του Παλάσιος αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφ σάιντ και στο 80’ ο Γκέκας νίκησε τον Ιωαννίδη σε τετ α τετ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 4-3-3): Διούδης, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Μαουρίσιο (46’ Αλεξανδρόπουλος), Βιγιαφάνιες (62’ Λούντκβιστ), Αϊτόρ (76’ Σάντσες), Καρλίτος (67’ Ιωαννίδης), Βιτάλ (46’ Παλάσιος).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Περικλής Αμανατίδης / 4-2-3-1): Γκέκας, Κουτρουμάνος (69’ Ξέρρας), Γκόλιας, Κοτσώνης (46’ Καρανίκας), Σταμόπουλος, Βιδάλ, Πλέγας, Μανιός (46’ Μπάλλας), Μπνεγκόα (69’ Πολίτης), Μπαμπίγια, Γκίνη (46’ Λαρρέα).