Απίστευτο παιχνίδι θρίλερ ανάμεσα σε Πανσερραϊκό και Παναχαϊκή για το Κύπελλο Ελλάδος. Η ομάδα απ την Πάτρα κρατούσε την πρόκριση στα χέρια της μέχρι και το 10ο λεπτό των καθυστερήσεων όμως, οι Σερραίοι, ισοφάρισαν και κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση στην παράταση με σκορ 5-2.

Το δεύτερο ημίχρονο τα είχε όλα…τρία γκολ, ένταση και τελικά οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση για να λύσουν τις διαφορές τους. Το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να μην είναι δημιουργικές και οι φάσεις ήταν λιγοστές, μέχρι το 40’ όπου ο Πανσερραϊκός κέρδισε πέναλτι και ο Αχμέντ Σαΐντ. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε μεν λίγο νωθρά για τις δύο ομάδες, αλλά δεν άργησε να γίνει ενδιαφέρον στη συνέχεια με την Παναχαϊκή να κάνει την πρώτη της καλή ευκαιρία στο 58’, με το σουτ του Καρακλάιτς και τον Γιαννίκογλου να μπλοκάρει. Στο 62’ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν, καθώς μετά από σέντρα του Στεργίδη, ο Μπουρλάκης με πλασέ έκανε το 1-1.

Μέσα σε τρία λεπτά η Παναχαϊκή έκανε την ανατροπή, με τον Μυτίδη να εκμεταλλεύεται λάθος στην άμυνα του Πανσερραϊκού και να κάνει το 2-1 με κοντινό πλασέ. Στα τελευταία λεπτά, είχαμε μικρή διακοπή και ένταση στον αγωνιστικό χώρο με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα για πέναλτι καθώς αρχικά το έδωσε ο διαιτητής της αναμέτρησης, ο κ.Τακίδης, ο βοηθός πήρε θέση και στη συνέχεια πήρε ο άρχοντας του αγώνα πήρε πίσω την αρχική του υπόδειξη.

Στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Φώτης Παντεκίδης, μετά από εκτέλεση φάουλ, πήρε την κεφαλιά και έγραψε το 2-2, που ήταν και το σκορ της κανονικής διάρκειας του παιχνιδιού.

Με την ψυχολογία στα ύψη οι παίκτες του Δημήτρη Ελευθερόπουλου, έκαναν κυριολεκτικά ό,τι ήθελαν στην παράταση πετυχαίνοντας τρία ακόμα γκολ. Η αρχή έγινε στο 4ο λεπτό της παράτασης με τον Μούργο να κάνει το 3-2. Η Παναχαϊκή κάπου εκεί… έμεινε από δυνάμεις με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν στο 110′ το 4-2 με τον Κατσαντώνη και τον Σοφιανό στο 115′ να βάζει το… κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 5-2.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Πανσερραϊκός (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Γιαννίκογλου, Δεληγιαννίδης (80’ Σοφιανός), Παπάζογλου, Παντεκίδης, Πεταυράκης, Νάτσος (80’ Ζέρης), Σιόντης (46’ Ανάκογλου), Μούργος, Στίνα (69’ Κατσαντώνης), Κάνις, Σαΐντ.

Παναχαϊκή (Σούλης Παπαδόπουλος): Κολοβούρης, Λιποράσε, Στεργίδης, Λαρέα, Τσακμάκης, Κωνσταντακόπουλος, Μπουρλάκης, Καράκλαϊτς Π. (59’ Καρακλάιτς Ν.), Τσιάρας, Κέρη (88’ Νιλντίνιο), Αλεξόπουλος (46’ Μυτίδης).