Ζορίστηκε αλλά πέρασε στα προημιτελικά του Κυπέλλου ο ΠΑΟΚ, που επιβλήθηκε 3-1 της ΑΕΛ χάρη σε δύο τέρματα του Άκπομ στο τέλος.

Η ΑΕΛ πάλεψε πολύ στην άδεια Τούμπα αλλά λύγισε στο τέλος, με 3-1, από τον ΠΑΟΚ, που πέρασε με συνολικό σκορ στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας χάρη σε δύο γκολ του Άκπομ.

Ο Άγγλος επιθετικός πέρασε αλλαγή στο 77’ και σκόραρε δις, όμως αποβλήθηκε μετά το τρίτο γκολ της ομάδας του καθώς έβγαλε τη φανέλα του στον πανηγυρισμό ενώ είχε ήδη κάρτα…

Στο μυαλό του κόουτς

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου άλλαξε πρόσωπα αλλά όχι σχηματισμό, επιλέγοντας 4-2-3-1 με Ζ. Ζίβκοβιτς κάτω από τα δοκάρια και τους Λύρατζη, Ίνγκασον, Μιχαηλίδη και Βιεϊρίνια στην άμυνα. Σβαμπ και Τσιγγάρας βρέθηκαν στον άξονα, με τους Μουργκ, Αουγκούστο και Α. Ζίβκοβιτς πίσω από τον Σφιντέρσκι.

Από πλευράς «βυσσινί», ο Ηλίας Φυντάνης κατέβασε την ομάδα του με 4-3-3. Ο Σουλούκος υπερασπίστηκε την εστία, με τους Παπαγεωργίου, Γκοτζαμανίδη, Θεολόγου και Ομάρ να παίζουν στην άμυνα. Στα χαφ έπαιξαν οι Ηλιάδης, Γαρουφαλιάς, Κολομπίνο, ενώ μπροστά επιλέχτηκαν οι Γλυνός, Μπαντιμπανγκά και Όγκμποε.

Το ματς

Το πρώτο ημίχρονο αποτέλεσε ουσιαστικά έναν επιθετικό μονόλογο του ΠΑΟΚ. Ο Βιεϊρινια είχε δύο σουτ που κόντραραν στο 6’ και στο 14’, ενώ ο Αουγκούστο έστειλε την μπάλα άουτ στο 11’. Το γκολ ήρθε στο 23’, όταν ο Ζίβκοβιτς σέντραρε από τα δεξιά και ο Γκοτζαμανίδης, στην προσπάθειά του να διώξει, έστειλε με το κεφάλι την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Σουλούκος είπε «όχι» στον Σβαμπ, ενώ στο 35’ ο Ζίβκοβιτς απέφυγε… όποιον βρήκε αλλά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από πλάγια θέση. Η μοναδική καλή στιγμή για τους «βυσσινί» ήρθε στο 41’, όταν ο Γλυνός σούταρε έξω από τη μεγάλη περιοχή και η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Ζίβκοβιτς, αφού κόντραρε.

Στο 43’, ο Μουργκ σκόραρε από κοντά, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε σωστά για φάουλ του Σφιντέρσκι στον Σουλούκο.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με νέα σπουδαία επέμβαση του Έλληνα τερματοφύλακα σε κεφαλιά Ίνγκασον, με τους Λαρισαίους να απαντούν με τετ α τετ του Όγκμποε που έκοψε ο Ζίβκοβιτς στο 56’.

Ωστόσο, τέσσερα λεπτά αργότερα ο επιθετικός της ΑΕΛ πρόλαβε τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ, ισοφαρίζοντας με κεφαλιά. Το γκολ ακυρώθηκε αρχικά για οφσάιντ, όμως μέτρησε κατόπιν χρήσης VAR.

Δύο προσπάθειες των Ζίβκοβιτς (64’) και Βιεϊρίνια (66’) σταμάτησαν στον Σουλούκο, με την ΑΕΛ να αγγίζει την ανατροπή στο 68’, όταν ο Όγκμποε είδε τη λόμπα που επιχείρησε να σταματά στο δοκάρι.

Εντέλει, όλα άλλαξαν στο τελευταίο τέταρτο, με τον Άκπομ να περνά στο ματς στο 77’ και να σκοράρει με κοντινή κεφαλιά-ψαράκι στο 82’ και εν συνεχεία με τρομερό σουτ στο 90+1’. Αποβλήθηκε όμως, επειδή έβγαλε τη φανέλα του ενώ είχε ήδη κίτρινη κάρτα.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Ζ. Ζίβκοβιτς, Λύρατζης, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια (84’ Σίντκλεϊ), Σβαμπ (67’ Κούρτιτς), Τσιγγάρας (77’ Άκπομ), Μουργκ (67’ Μπίσεσβαρ), Αουγκούστο, Α. Ζίβκοβιτς, Σφιντέρσκι.

Στον πάγκο: Ταλιχμανίδης, Μιχάι, Εσίτι, Κωνσταντέλιας, Μιτρίτσα.

ΑΕΛ (Η. Φυντάνης): Σουλούκος, Παπαγεωργίου, Γκοτζαμανίδης (86’ Ταχάρ), Θεολόγου, Ομάρ, Ηλιάδης, Κολομπίνο, Γαρουφαλιάς (46’ Ακούνια), Μπαντιμπανγκά (89’ Κούστα), Γλυνός (86’ Μαυριάς), Όγκμποε.

Στον πάγκο: Μαξιμένκο, Πατράλης, Κουτσιανικούλης, Γιάκος.

O MVP: Θέλει κι ερώτημα; Ο Τσούμπα Άκπομ μπήκε στο ματς στο 77ο λεπτό και άλλαξε τα δεδομένα σκοράροντας δύο φορές και λυτρώνοντας τον ΠΑΟΚ. Πλήρωσε, ωστόσο, τον ενθουσιασμό του βγάζοντας τη φανέλα του στο δεύτερο γκολ, με αποτέλεσμα να δεχτεί δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αποβληθεί.

Διαιτητής: Ευαγγέλου
Βοηθοί: Μωΰσιάδης, Σακκάς
4ος: Φωτιάς
VAR: Τζοβάρας, Πετρόπουλος