Με πρωταγωνιστή τον Μπράντον Τόμας (11′, 13′) και πολλούς αναπληρωματικούς στην ενδεκάδα του, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-0 της Καλαμάτας, στη ρεβάνς της Τούμπας, παίρνοντας εύκολη πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας – Τραυματίστηκε και αποχώρησε κλαίγοντας ο Φιλίπε Σοάρες.

Το ματς

Διατεθειμένος να τελειώσει από νωρίς το ματς ήταν ο ΠΑΟΚ πιέζοντας από την αρχή ψηλά την Καλαμάτα. Στο έκτο λεπτό ο «δικέφαλος του βορρά» κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή, ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε με τον Μέντες να εκτινάσσεται και να διώχνει, ενώ πέντε λεπτά αργότερα το σκηνικό επαναλήφθηκε με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να λέει και πάλι «όχι» στον αρχηγό του ΠΑΟΚ.

Η υπεροχή των γηπεδούχων έφερε το γκολ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, με τον Καλίντ Νάρει να βρίσκεται στην περιοχή από τα δεξιά και με όμορφη ασίστ να βρίσκει τον Τόμας που με πλασέ στην κίνηση άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Λουτσέσκου. Μάλιστα με τη σέντρα, ο ΠΑΟΚ έφτασε και σε δεύτερο γκολ. Ο Μπίσεσβαρ πήρε την μπάλα, έβγαλε την κάθετη στον Τόμας και αυτός νίκησε τον Μέντες στο τετ-α-τετ, απλοποιώντας το έργο του «δικεφάλου του βορρά».

Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο ρυθμός έπεσε γεγονός που βοήθησε την Καλαμάτα να πάρει μέτρα στο γήπεδο. Στο 24’ ο Μαρκόφσκι τροφοδότησε τον Αρναρέλλη ο οποίος με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 32’ ο Λουτσέσκου προχώρησε στην πρώτη του αλλαγή καθώς ο Φιλίπε Σοάρες αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού από τον Αντρέ Ρικάρντο.

Στο 37’ η Καλαμάτα έφτασε ξανά κοντά στο γκολ της τιμής με τον Μπενίτες να κάνει ωραία κίνηση και να πατά περιοχή, όμως το σουτ του πέρασε εκτός εστίας με το 2-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι δεν είχαν διάθεση να πατήσουν «γκάζι». Στο 49′ ωστόσο ο Κάργας πραγματοποίησε εξαιρετική ενέργεια, πέρασε την μπάλα στον Νάρεϊ όμως ο Μέντες τον πρόλαβε στο πλασέ και έδιωξε. Οι δύο προπονητές προχώρησαν σε αλλαγές ωστόσο ο ρυθμός παρέμεινε σε χαμηλό τέμπο.

Στο 56′ οι γηπεδούχοι άλλαξαν ωραία την μπάλα, ο Μπίσεσβαρ βρέθηκε αφύλακτος στο ύψος της μεγάλης πειοχής, πλάσαρε έξυπνα όμως αστόχησε. Ο Ράζβαν Λουτσέσκου πέρασε στο ματς τον Λευτέρη Λύρατζη, όμως τέσσερα λεπτά αργότερα ο δεξιός μπακ του ΠΑΟΚ στάθηκε άτυχος αφού συγκρούστηκε στον αέρα με τον Ασίγκμπα γεγονός που δεν του επέτρεψε να συνεχίσει στο ματς.

Η Καλαμάτα, έκανε αισθητή την παρουσία της στην Τούμπα στο 82′ όταν ο Μόζερ πήρε την κάθετη πάσα από τον Τάτο και βγήκε απέναντι στον Ζίβκοβιτς όμως το πλασέ του έφυγε άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Τάτος απείλησε ξανά την εστία του ΠΑΟΚ με τον Σέρβο τερματοφύλακα να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα και με το 2-0 να μένει μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης καθώς τίποτα αξιοσημείωτο δεν συνέβη μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Κατσικογιάννη.

MVP: Το άγγιγμα του… Μίδα είχε στο ματς ο Μπράντον Τόμας που σε δύο λεπτά πέτυχε ισάριθμα τέρματα, απλοποιώντας το έργο για τον ΠΑΟΚ από το πρώτο τέταρτο του ματς.

Η σφυρίχτρα: Ένα ξεκούραστο βράδυ και για τον κύριο Κατσικογιάννη στην Τούμπα. Ο ρέφερι από την Ήπειρο δεν χρειάστηκε να σφυρίξει πολύ, ενώ χειρίστηκε άψογα τη φάση του 70ου λεπτού όταν Λύρατζης και Ασίγκμπα συγκρούστηκαν, διακόπτοντας άμεσα τη ροή του αγώνα.

Οι ενδεκάδες:

ΠΑΟΚ (Ρασβάν Λουτσέσκου 4-2-3-1): Ζ. Ζίβκοβιτς, Σάστρε, Κάργας, Νάσμπεργκ, Βιεϊρίνια, Ντάντας, Σβαμπ, Μπίσεσβαρ, Φιλίπε Σοάρες (36′ Αντρέ Ρικάρντο), Νάρεϊ, Τόμας.

Στον πάγκο: Ταλιχμανίδης, Κωνσταντέλιας, Κουλιεράκης, Λύραντζης, Ολιβέιρα, Ρικάρντο, Σελιμάι, Τζίμας, Ζίβκοβιτς

Καλαμάτα (Νίκος Αναστόπουλος 3-5-2): Μέντες, Μπακαγιόκο, Λουπάνο, Ασίγκμπα, Παπατόλιος, Καραγκούνης, Μπενίτες, Μοσέρ, Μαβινγκά, Αρναρέλλης, Μαρκόφσκι.

Στον πάγκο: Καραχάλιος, Ταϊρης, Γκότσης, Κωνσταντινόπουλος, Ρόβας, Τάτος, Τριανταφυλλάκης, Βασιλόγιαννης, Άλβες