Ο Γιώργος Παράσχος τόνισε πως ο Αστέρας Τρίπολης έχει τον πρώτο λόγο για πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου μετά το πρώτο ματς με τον Εργοτέλη.

Αναλυτικά όσα είπε στη συνέντευξη Τύπου ο Παράσχος:

«Ήρθαμε στο Ηράκλειο για να αντιμετωπίσουμε έναν αντίπαλο με πολύ μεγάλη σοβαρότητα. Λάβαμε υπόψιν μας ότι δεν είναι τυχαίο πως ο Εργοτέλης απέκλεισε τον Αρη, τον ΟΦΗ ενώ ήταν και πολύ καλός με τον ΠΑΟΚ. Γι’ αυτό θέλαμε να δούμε το παιχνίδι με πολύ μεγάλη σοβαρότητα.

Μπήκαμε από τα πρώτα λεπτά πολύ σοβαρά. Δυστυχώς είχαμε ένα ημίχρονο, με ρεσιτάλ ευκαιριών. Νομίζω ότι σε περίπτωση που πετυχαίναμε ένα γρήγορο γκολ, ίσως να ήταν διαφορετικά τα πράγματα και να μη μέναμε στο 1-0.

Από εκεί και πέρα έμεινα πάρα πολύ ικανοποιημένος από τον ρυθμό που είχαμε στο πρώτο ημίχρονο, από τις ευκαιρίες που κάναμε, από το pressing που εφαρμόσαμε στον αντίπαλο. Έτσι δεν αφήσαμε τον Εργοτέλη να κάνει το παιχνίδι που μας έχει συνηθίσει, επειδή τον έχω παρακολουθήσει, σε αρκετά παιχνίδια. Παίζει ένα πολύ ωραίο ποδόσφαιρο, αναπτύσσεται από πίσω και εκεί θέλαμε κάπου να τον σταματήσουμε. Έστω και με το 1-0 νομίζω ότι θα έχουμε τον πρώτο λόγο και από εκεί και πέρα σίγουρα στο δεύτερο αγώνα θα αντιμετωπίσουμε τον Εργοτέλη, με την ίδια σοβαρότητα που τον αντιμετωπίσαμε και σήμερα».