Ο ΠΑΣ μπορεί να βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο από τα αποδυτήρια μετά το γκολ του Μακέντα στα 66 δευτερόλεπτα, αλλά βρήκε τις λύσεις και έφτασε στην ανατροπή με τα γκολ των Παμλίδη και Κάργα, βάζοντας δύσκολα στο τριφύλλι!

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός ευτύχησε να βρει γκολ από… τα αποδυτήρια, με τον Βιγιαφάνιες να ξεκινάει και να τελειώνει με κεφαλιά-ασίστ στον Μακέντα τη φάση του 0-1, μόλις στο 2’.

Ο ΠΑΣ δεν… πτοήθηκε από το γρήγορο εναντίον του τέρμα και πίεσε ψηλά, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση έφτασε κοντά στην ισοφάριση, με τον Λεό να σουτάρει ελάχιστα άουτ!

Το μοτίβο παρέμεινε ίδιο στη συνέχεια, με τους τυπικά γηπεδούχους να αναγκάζουν σε λάθη τον αντίπαλο τους, που δεν κρατούσε μπάλα κι είχε επιλέξει να τους περιμένει στο μισό γήπεδο, ψάχνοντας κάποια «κόντρα».

Ακόμα κι έτσι, οι «πράσινοι» έφτασαν κοντά σε ένα δεύτερο τέρμα μετά από γέμισμα του Χατζηγιοβάνη αλλά την κεφαλιά του Πούγγουρα στο 16ο λεπτό να μην είναι καλή.

Τελικά, ο ΠΑΣ απάντησε πέντε λεπτά μετά, όταν από ωραία ατομική ενέργεια του Παμλίδη και άπιαστο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, σημείωσε το 1-1!

Μάλιστα, έχοντας πάρει τα ηνία πλέον, στο 25’ έφτασε μια ανάσα από την ολική ανατροπή και το 2-1, αλλά ο Λεό αποδείχτηκε ξανά… μοιραίος, αδυνατώντας να εκμεταλλευτεί τη λάθος επιστροφή του Σένκεφελντ στον Ξενόπουλο.

Ο Παναθηναϊκός ανοίχτηκε μετά την ισοφάριση και ανέλαβε πρωτοβουλίες, ο ρυθμός παρέμεινε υψηλός ενώ ο Αϊτόρ έχασε… ανεπανάληπτη ευκαιρία, όντας μόνος του στο 34’, για το 1-2.

Ενώ ο Χατζηγιοβάνης στάθηκε άτυχος στο 41ο λεπτό, βλέποντας την απευθείας εκτέλεση φάουλ του να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του ανήμπορου να επέμβει Λοντίγκιν, για να χάσει την ευκαιρία να «χτυπήσει» σε ένα κομβικό σημείο, λίγο πριν την ανάπαυλα!

Στην επανάληψη, το ματς ξεκίνησε όπως τελείωσε… Δηλαδή, με γρήγορο ρυθμό, «ανοιχτές» αμφότερες τις άμυνες και εκατέρωθεν φάσεις στις δύο εστίες.

Πρώτο απείλησε το «τριφύλλι», με τον Αϊτόρ να χάνει χρόνο και την ευκαιρία για το 1-2 σε αντεπίθεση, στο 51’, ενώ μετά από πέντε λεπτά ήταν η σειρά του Παμλίδη να σπαταλήσει μια τεράστια ευκαιρία για να πετύχει το 2-1, βάζοντας άτσαλα την προβολή, αν και αμαρκάριστος!

Από εκείνο το σημείο και μετά, ο «Άγιαξ της Ηπείρου» κατάφερε και περιόρισε τον αντίπαλό του σε εντελώς παθητικό ρόλο, πιέζοντας, στοχεύοντας επιθετικά από δεξιά και κυκλοφορώντας πολύ ωραία την μπάλα.

Η… δικαίωση για την ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη ήρθε στο 67ο λεπτό, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Καρτάλη από αριστερά, ο Κάργας έκανε ανενόχλητος την «σκαστή» κεφαλιά, νίκησε τον ανήμπορο να αντιδράσει Ξενόπουλο κι έκανε το 2-1!

Ο Λάζλο Μπόλονι ρίσκαρε στο 70’, αλλάζοντας τους Μακέντα και Χατζηγιοβάνη με Καρλίτος-Ενγκμπακοτό αντίστοιχα, αλλά και τον Αλεξανδρόπουλο με τον πιο επιθετικογενή Αθανασακόπουλο, αλλά η ομάδα του δεν έβγαλε την αντίδραση που θα περίμενε.