Επίδειξη… δύναμης έκανε ο ΠΑΟΚ μέσα στο Καυτατζόγλειο επί του Αιγινιακού, όπου και επικράτησε άνετα με το τελικό 0-5 στο σκορ και πήρε το “εισιτήριο” για τους “16” της διοργάνωσης.

Ο Λημνιός πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του ΠΑΟΚ ενώ ο Πρίγιοβιτς έφτασε τα 19 τέρματα μέχρι τώρα.

Πολύ δυνατά μπήκε στο ματς ο ΠΑΟΚ που άνοιξε το σκορ μόλις στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Πέλκας μπήκε στην περιοχή και σέντραρε στον Λημνιό που με ωραίο πλασέ έγραψε το 0-1 μόλις στο 6’. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πρόβλημα να μονοπολήσουν την κυριαρχία της μπάλας. Ο Αιγινιακός σε όλο το πρώτο μέρος είχε μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού καλές στιγμές με τον ΠΑΟΚ να… γυροφέρνει κι άλλο γκολ. Τελικά όμως το 0-1 έμεινε για το τέλος του πρώτου μέρους.

Η επανάληψη δεν είχε αλλαγή εικόνας για τις δύο ομάδες με τους γηπεδούχους  να μην μπορούν να απειλήσουν και να έπεται μια συνέχεια… φωτιά. Στο 53’ ο Πρίγιοβιτς πλασάρει πολύ σωστά στο τετ-α-τετ με τον Τόλιο και κάνει το 0-2. Ο ίδιος όμως έκανε ξανά τη διαφορά και στο 67’ πέτυχε το δεύτερό του γκολ και το 0-3 και απίθανο διαγώνιο σουτ. Αλλά το σκορ έμελλε να είναι πολύ διαφορετικό.

Στο 71’ ο Κάτσε πάσαρε πάνω στον Ελ Καντουρί που σούταρε από αριστερά για το 0-4. Στο 75’ ο Αιγιανικός είχε μια καλή ευκαιρία αλλά ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ έδειξε πανέτοιμος και έδιωξε την προσπάθεια του Πασχαλάκη στο κόρνερ. Τελικά στο 82’ διαμορφώθηκε το σκορ του 0-5 με τέρμα του Σάκχοφ με κεφαλιά από σέντρα του Λημνιού.

Αιγινιακός: Τόλιος, Τοπαλίδης, Αντωνιάδης, Γκατζολάρι (63’ Ζούρκος), Δωματάς, Ντόγος (56’ Φούρτζιου), Καρακώστας, Παπαδόπουλος (69’ Τσολακίδης), Γιατζιτζόγλου, Λιόλιος, Ανδρικόπουλος.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Πούγγουρας, Σαμπράνο, Μαλεζάς, Δεληγιαννίδης, Μαουρίσιο (56’ Κάτσε), Σάχοφ, Λημνιός, Βρακάς (64’ Ελ Καντουρί), Πέλκας (62’ Μακ), Πρίγιοβιτς