Για την δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου  Ελλάδας, ΟΦΗ και Πλατανιάς διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο “Γεντί Κουλέ”. Ο Πλατανιάς προερχόταν από νίκη με τον Απόλλων Σμύρνης, ενώ ο ΟΦΗ δεν αγωνίστηκε με τον Ηρακλή.

Σε ένας τρομερά κακό αγωνιστικό χώρο οι ομάδες δυσκολεύτηκαν πολύ να παράξουν φάσεις, όμως οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Χαντί μόλις στο 9′, έπειτα από τραγική αντίδραση της άμυνας του Πλατανιά. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς πολλές ευκαιρίες για τις δύο ομάδες, παρά μόνο ένα δοκάρι του ΟΦΗ στο 24ο λεπτό με τον Ορτέγκα, εκμεταλλευόμενος ότι η διάταξη των φιλοξενούμενων ανέβηκε πιο ψηλά για να βάλει πίεση στον αντίπαλο. Ο Πλατανιάς είχε και αυτός την ευκαιρία του να ισοφαρίσει, όμως ο Παπανικολάου αστόχησε σε τετ α τετ.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε στο ίδιο μήκος κύματος, με τον αγωνιστικό χώρο να συνεχίζει να δυσχεραίνει τις επιθετικές προσπάθειες των παικτών. Πολλοί περίμεναν κάποια απάντηση από τους Χανιώτες αλλά κάνεις από τους  δεν ήταν σε καλή μέρα. Ο ΟΦΗ έκανε κάποιες καλές ευκαιρίες με τους Κουσκουνά (66,74) και Χαντί (67), όμως δεν κατάφερε να σημειώσει κάποιο τέρμα. Το 1-0 έμεινε ως το τέλος σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, με τον ΟΦΗ να παίρνει ένα σημαντικό τρίποντο για την συνέχεια του στον θεσμό.

ΟΦΗ (Ν. Παπαδόπουλος): Στρέζος, Νάστος, Ορτέγκα, Κουσκουνάς, Χαντί, Μάρτος, Παπαστεριανός, Κομεσίδης, Κοιλιάρας, Ζιαμπάρης, Ποτουρίδης.
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γ. Παράσχος): Κοκκαλάς, Δημούτσος, Στανισάβλιεβιτς, Αγγελόπουλος, Παπανικολάου, Ζίκο, Πλιάτσικας, Πριντέτα, Ουές Αμπντούλ, Καρυπίδης, Μπούντνικ.