Πήρε το “διπλό” η Ξάνθη μέσα στην έδρα του Πανσερραϊκού με 2-1 και συνεχίζει δυναμικά στον όμιλό της.

Η πρώτη νίκη της ομάδας της Ξάνθης στις Σέρρες της έφερε και το εισιτήριο για τους “16” της διοργάνωσης. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παιχνίδι πολύ δυνατά από την αρχή και κατάφεραν να “λυγίσουν” τις αντιστάσεις των Σερραίων.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα η Ξάνθη έκανε το 0-1 με τέρμα του Κάστρο στο 32′. Οι γηπεδούχοι φάνηκαν διατεθειμένη να προσπαθήσουν να βάλουν δύσκολα στους αντιπάλους τους αλλά αυτό δεν συνέβη πέρα από το δεύτερο μέρος και μόνο. Στην επανάληψη ο Ορφανίδης δεν αστόχησε σε πέναλτι που καταλογίστηκε σε χέρι του Καπντέλι, το οποίο εκτέλεσε και σημείωσε το 0-2. Ο Πανσερραϊκός από την πλευρά του φάνηκε πιο δυναμικός και απειλητικός μετά το 70′ κι έτσι κατάφερε να μειώσει στις καθυστερήσεις με τον Ζυγκερίδη (90’+1′), ο οποίος λίγο πριν είχε απολέσει απίστευτη ευκαιρία για να σκοράρει.

Πανσερραϊκός (Περικλής Αμανατίδης): Ρίστιτς, Τζιτζικαλάκης, Τσελεπίδης, Τσαμούρης, Παπουτσογιανόπουλος (46′ Καπντέλι), Λάντο Φούσου (67′ Γκέγκας), Γιαξής, Ρούτσης, Πόζογλου, Γκούρτσας (83′ Ζυγκερίδης).

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Γκαραβέλης, Λ. Ορφανίδης, Χατζητερζόγλου, Λισγάρας, Σιλά, Π. Ορφανίδης, Μελιόπουλος, Ντε Λούκας (61′ Κώστας), Φασίδης, Κάστρο (46′ Μπαξεβανίδης), Ρόσε (65′ Σαμπανίδης).