Η φάση των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδος ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο, αφού οι τρεις αναμετρήσεις που πραγματοποιήθηκαν χρονικά πρώτες προσέφεραν θέαμα και συγκινήσεις.

Πιο συγκεκριμένα ο ΝΠΣ Βόλος έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στον Απόλλωνα Λάρισας τον οποίον “διέλυσε” με 5-1 και έδειξε τη διαφορά ποιότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 1-1, όμως στην επανάληψη τα πράγματα άλλαξαν και οι γηπεδούχοι έδειξαν πόσο καλύτερη ομάδα είναι και έφτασαν άνετα στο τελικό 5-1.

Σκόρερ για τους Βολοιώτες οι Μάντζης (Χ2), Κότο, Πέντα και Πίτου Γκαρσία, ενώ για τους ηττημένους σκόραρε ο Μαρσολίνο.

ΒΟΛΟΣ ΝΠΣ (Χ. Φεράντο): Καραγκιολίδης, Ντεντάκης, Γκαλίτσιος, Ρούσσος, Ουνγιαλίδης, Καμπαγιέρο, Πίτου Γκαρσία (82′ Κορέλας), Κότο, Πέντα, Ηλιόπουλος (58΄Δόρης), Μάντζης (75′ Πίσπας).
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Μ.Τροΐζι): Κουτογλίδης, Σκούπρα, Σουλιώτης, Κοντοές, Κουρτεσιώτης, Χατζής, Ντε Ολιβέιρα, Λίταινας, Μαρσολίνο (84′ Κοντοθανάσης), Τασιούλης (79′ Καμπέρης), Λουσάο.

Στην Ιεράπετρα ο Κισσαμικός είχε ένα εύκολο απόγευμα και αφού διατηρούσε τον έλεγχο καθ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης έφτασε στη νίκη με 2-0 απέναντι στον ΟΦ Ιεράπετρας. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, όμως οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν και δεν επέτρεπαν στους αντιπάλους τους να τους απειλήσουν. Με την επανέναρξη του αγώνα οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Ζιούλη, στο 47′, ενώ το δεύτερο γκολ πέτυχε ο Βρεττός στην τελευταία φάση του αγώνα.

ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Γιάννης Μάγγος): Παναγιώτου, Κορομηλάς, Αναστασόπουλος, Καλημέρης, Μίγγας, Πότσι, Μούτσα, Παπαδόπουλος (58΄ Τοπούζης), Χύσι, Γκίκα, Μηνάς(64′ Γκέκας).

ΑΟΧ ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Γιώργος Πετράκης): Παπαδόπουλος, Τόλι, Ζιούλης, Φαζός, Αρναούτογλου, Γκίνη, Καντιμά, Σιμόν (73′ Βρεττός), Σάλιακας, Αρναρέλλης(68΄ Αποστολόπουλος), Ρίσκι(81′ Μαλόνγκα) .

Τέλος ο Απόλλων Παραλιμνίου έκανε την έκπληξη της αγωνιστικής μέχρι στιγμής αφού κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας από τα Τρίκαλα, μετά το τελικό 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εμφανώς καλύτεροι και είχαν πολλές ευκαιρίες για να φύγουν με το “διπλό” από τις Σέρρες, όμως αυτό δεν συνέβη χάρη στην πολύ καλή εμφάνιση του Σαββίδη. Κόντρα στην ροή του αγώνα οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 χάρη στο πλασέ του Μερεσιώτη, όμως οι Τρικαλινοί αντέδρασαν άμεσα και με το δυνατό σουτ του Τσιμίκα έκαναν το 1-1.

Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι πίεζαν για την ολική ανατροπή, όμως κάτι τέτοιο δεν έγινε ποτέ και οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα βαθμό.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ (Παύλος Δημητρίου): Σαββίδης, Τσαούσης, Μερεσιώτης, Κουτζαβασίλης, Κ. Τριανταφύλλου, Δ. Τριανταφύλλου, Δέντσας (80′ Παναγιωτίδης), Λαζαρίδης, Κεχαγιάς, Μπονέρης (65′ Μπονέρης), Ζυγκερίδης.
ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ (Ράτκο Ντόστανιτς): Ταϊρης, Πάνος, Συριόπουλος, Γκότοβος, Γιουκαρής, Τσιάρας, Συμελίδης, Τσιμίκας (73′ Γκουγκούδης), Ράντι (63′ Ηλιάδης), Ρούνει (84′ Kέζος), Μακρίδης.