Σε ένα παιχνίδι χωρίς καθόλου βαθμολογικό ενδιαφέρον ο Πανιώνιος επικράτησε του Ηροδότου εκτός έδρας 2-1 και πέρασε και επίσημα στους “16” της επόμενης φάσης του Κυπέλλου.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν μεγαλύτερη διάθεση να παίξουν και στο πρώτο μισάωρο έκαναν φιλότιμες προσπάθειες για να γίνουν απειλητικοί, παρά το γεγονός ότι οι «κυανέρυθροι» είχαν την κατοχή της μπάλας. Στο 21’ σε μια καλή σέντρα του Φουκαράκη από αριστερά, η μπαλιά ήταν λίγο πιο ψηλή και πέρασε ανεκμετάλλευτη και ένα λεπτό αργότερα και πάλι ο ίδιος παίκτης έκανε το σουτ από πλάγια αριστερά με τη μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του τερματοφύλακα του Πανιωνίου. Στο 37ο λεπτό ο Μακρύλλος έβγαλε την μακρινή κάθετη πάσα, ο Τσιλούλης με πλασέ πέρασε τη μπάλα κάτω από τα πόδια του τερματοφύλακα και την έστειλε στα δίχτυα για το 0-1.

Καλή στιγμή για τον Ηρόδοτο στο 61’ με το σουτ του Μωραΐτη να περνά λίγο έξω. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ στο 76ο λεπτό με τον Ντουρμισάι να ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι, που δόθηκε στην ανατροπή του Τσιλούλη από τον Καργιωτάκη. Ο Τσιλιγγίρης δεν κατάφερε να αποτρέψει το γκολ.

Με ωραία κεφαλιά-ψαράκι στο 82′, μετά από εκτέλεση κόρνερ, μείωσε σε 1-2 για τον Ηρόδοτο ο Δαμιανάκης εκμεταλλευόμενος και την αδράνεια στην άμυνα των «κυανέρυθρων».

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ηρόδοτος (Αρμάντο Φουτσίνι): Κασμερίδης (58’ Τσιλιγγίρης), Νικηφόρος, Μπαλάφας, Φουκαράκης, Μωραΐτης, Καργιωτάκης, Κοντογιάννης, Αυγενικού, Δαμιανάκης, Μασάδο (55’ Κονέ), Αμαραντίδης (57’ Προβυδάκης)

Πανιώνιος (Άκης Μάντζιος): Μανοΐλοβιτς, Ντε Ταντέο, Μακρύλλος, Άλμπεργκ (64’ Παπαγεωργίου), Οικονομίδης, Σίντι Αλί, Ρέντζας (72’ Nτουρμισάι), Τσιλούλης (90’+ Σουσώνης), Μίκο, Κότσιτς, Σεράφ