Η ΑΕΚ “καθάρισε” άνετα το ματς κόντρα στον Παναιτωλικό, πήρε την πρόκριση στους προημιτελικούς του Κυπέλλου Ελλάδος και θα κάνει καλές γιορτές, περιμένοντας την επανέναρξη του πρωταθλήματος. Γκολ και πολύ καλό παιχνίδι συνολικά από τον Μπακασέτα.

Η “Ένωση” ήταν δυναμική και έπαιρνε πρωτοβουλίες από την αρχή του ματς. Άνετα θα μπορούσε να έχει ανοίξει το σκορ στο 20′ με το τετ-α-τετ του Χριστοδουλόπουλου, μετά την πάσα του Αραούχο, αλλά ο Κυριακίδης απέκρουσε, ενώ παρόμοιο σκηνικό ακολούθησε και λίγα λεπτά αργότερα. Η ΑΕΚ είχε την κατοχή δική της και αφού για μια στιγμή στο 40′ απείλησε ο Παναιτωλικός με τους Μοράρ και Κλέσιο, ήρθε στο 45′ το πέναλτι του Μάρκος Πάουλο στον Κονέ και την εύστοχη εκτέλεση του Χριστοδουλόπουλου για το 0-1.

Αλλά το καλύτερο έμεινε για το δεύτερο μέρος. Αφού στο 46′ ο Λόπες γύρισε από αριστερά και ο Μπακασέτας κινήθηκε σωστά ανάμεσα στα στόπερ έγινε το 0-2 από κοντά. Η ΑΕΚ παρέμεινε συγκεντρωμένη και σοβαρή, φτάνοντας και σε τρίτο γκολ. Ήταν το 64ο λεπτό, όταν ο Γκάλο με πολύ όμορφη εκτέλεση φάουλ έκανε το 0-3, απέναντι σε έναν Παναιτωλικό που προσπάθησε στη συνέχεια για ένα τέρμα αλλά δεν το βρήκε. Κάποιες ευκαιρίες κατάφεραν να τις κάνουν οι γηπεδούχοι από την στιγμή που χαλάρωσε και η ΑΕΚ, έχοντας εξασφαλίσει ήδη την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου. Όμως την εξασφάλισε τελικά με 0-4 στο Αγρίνιο, αφού στο 87′ οι τρεις αλλαγές του Μανόλο Χιμένεθ, οι Αϊντάρεβιτς-Κλωναρίδης-Γιακουμάκης, συνεργάστηκαν άψογα για να βρει δίχτυα ο τελευταίος, πανηγυρίζοντας το πρώτο του γκολ με την φανέλα της ΑΕΚ!

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Μιχάι, Μόρας (61′ Ρόσα), Χαντάκιας (52′ Ροντρίγκες), Ρότσα, Μοράρ, Μάρκος Πάουλο, Μάζουρεκ, Τσοκάνης, Ντίας, Κλέσιο (74′ Μαρινάκης).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Κονέ, Γαλανόπουλος, Χριστοδουλόπουλος (70′ Γιακουμάκης), Μπακασέτας, Λόπες (80′ Κλωναρίδης), Αραούχο.