Η Λέφσκι Σόφιας γνώρισε την ήττα απ την ΤΣΚΚΑ Σόφιας, παίζοντας με παίχτη παραπάνω,στην πρεμιέρα του Βουλγάρικου πρωταθλήματος.

Ο Στάνιμιρ Στοΐλοφ στην πρώτη επίσημη αναμέτρηση της αντιπάλου του ΠΑΟΚ, παρέταξε την Λέφσκι με σύστημα 4-2-3-1, έχοντας κάτω από τα δοκάρια τον Μιχαΐλοφ.

Τετράδα στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά ήταν οι: Μπλάζεβιτς, Σονκό, Κόρντομπα και Τσουνάμι, με τους Μιλάνοφ-Κράεφ να συνθέτουν το δίδυμο των κεντρικών χαφ.

Ο Κραστάεφ είχε τον ρόλο του επιτελικού μέσου, με τον Ρονάλντο στο δεξί άκρο της μεσοεπιθετικής γραμμής, τον Ουέλτον στα αριστερά και τον Μπαρί να αποτελεί την επιθετική αιχμή της αντιπάλου του ΠΑΟΚ.

Το ματς

Η Λέφσκι είχε την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, αφού οι παίκτες της αντιπάλου του ΠΑΟΚ έφταναν στην αντίπαλη περιοχή, όμως παρουσίασαν μεγάλη δυσκολία στην τελική προσπάθεια, αφού χαρακτηριστικό είναι ότι οι «μπλε» είχαν 10 τελικός εκ των οποίων οι 9 ήταν εκτός στόχου!

Στο 45ο λεπτό το έργο της Λέφσκι έμοιαζε να γίνεται πιο εύκολο, αφού ο Τσόνκοφ αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ΤΣΣΚΑ Σόφιας με δέκα παίκτες, όμως οι γηπεδούχοι, με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου σόκαραν την αντίπαλο του ΠΑΟΚ, αφού στο 52ο λεπτό ο Ρούσεφ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 της ΤΣΣΚΑ.

Μετά το γκολ που δέχθηκε η Λέφσκι πίεσε για την ισοφάριση, ο Στοΐλοφ, έκανε πιο επιθετική την ομάδα του με τις αλλαγές του, ωστόσο και πάλι οι παίκτες της αντιπάλου του ΠΑΟΚ, έδειξαν μεγάλη αστοχία στην τελική ενέργεια, με το 1-0 να μένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης.

Έτσι, η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Conference League, γνώρισε ήττα-σοκ στην πρεμιέρα του βουλγαρικού πρωταθλήματος, υπό το βλέμμα των… κατασκόπων του Δικεφάλου, που είχε δύο απεσταλμένους στην Σόφια.

Λέφσκι: Μιχαΐλοφ, Μπλάεβιτς (73′ Γκάλτσεφ), Σονκό, Κόρντομπα, Τσουνάμι (46′ Στεφάνοφ), Μιλάνοφ, Κράεφ (73′ Φαν Ντε Κααπ), Ρονάλντο, Κραστάεφ, Ουέλτον, Μπαρί (73′ Πετκόφ)