Μεγάλη νίκη για την Παρί επί της Ναντ με 4-1 τελικό σκορ! Στα υπόλοιπα ματς Ντιζόν και Στρασβούργο επικράτησαν ενώ τα άλλα παιχνίδια έληξαν ισόπαλα.

Παρί Σεν Ζερμέν – Νάντ: 4-1

Ο Έντισον Καβάνι ήταν ο πρωταγωνιστής της βραδιάς αφού άνοιξε κι “έκλεισε” το σκορ για την Παρί. Ο Καβάνι στο 38′ έκανε το 1-0 με τον Ντι Μαρία να επισφραγίζει το προβάδισμα των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος στο 42′ για το 2-0. Στην επανάληψη ο Νακούλμα “απάντησε” για τη Ναντ με το ένα και μοναδικό γκολ που πέτυχαν. Ο Παστόρε στο 61′ “άνοιξε” και πάλι την ψαλίδα για να επανέλθει ο Καβάνι για το τελικό 4-1.

Ντιζόν – Τρουαγιέ: 3-1

Παρά το γεγονός ότι ο Σουκ άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης στο 18′ για τους φιλοξενούμενους, η νίκη ανήκε στην Ντιζόν. Στο 29′ ο Ταβάρες σκόραρε για την ισοφάριση και οι ομάδες πήγαν στ’ αποδυτήρια ισόπαλες. Ο ίδιος στην επανάληψη έκανε το 2-1 στο 46′ για να έρθει άλλο ένα γκολ στο 50′ από τον Κβον που διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Γκινγκαμπ – Ανγκέρ: 1-1

Με το σκορ να ανοίγει νωρίς όταν στο 14′ ο Καμάρα για το 1-0 και τον Αντρέου να κάνει το 1-1 στο 23′ το ματς έδειχνε πολλά υποσχόμενο, όμως… το σκορ “κόλλησε” εκεί.

Στρασβούργο – Ρενέ: 2-1

“Λαχτάρησε” το Στρασβούργο αφού κατάφερε να προηγηθεί από το 28′ με γκολ του Μπλαγιάκ κι έπειτα στο 82′ ο Μπακόχεν έκανε το 2-0. Ωστόσο, ο Χούνου στο 88′ πέτυνε γκολ για τη Ρενέ κάνοντας το 2-1 χωρίς όμως τελικά να μπορέσουν οι φιλοξενούμενοι να ισοφαρίσουν.

Τουλούζ – Μετζ: 0-0

Πολλές φάσεις και παιχνίδι και αρκετές ευκαιρίες που πήγαν όμως χαμένες. Το σκορ έμεινε στο 0-0 χωρίς κάποια ομάδα να σκοράρει.