Η Λιλ απέδρασε με το σπουδαίο διπλό απ΄την έδρα της Λιόν στο ντέρμπι των μεγάλων που «τρέχουν» για την Ευρώπη (0-1) και μείωσε σε απόσταση τεσσάρων βαθμών από την πεντάδα. Γκέλες για Μαρσέιγ-Μονακό, τετραπλή ισοβαθμία στην «ουρά».

«Ανάσα» με το βλέμμα στην πεντάδα για τη Λιλ. Η ομάδα του Ζοσλίν Γκουρβενέκ πήρε σπουδαίο διπλό στο ντέρμπι με τη Λυών, την προσπέρασε στη βαθμολογία και πλησίασε στο -4 από τις θέσεις που οδηγούν μίνιμουμ στο Conference League.

Οι Λιλουά βρήκαν το «χρυσό» όπως αποδείχθηκε γκολ της αναμέτρησης στο 36ο λεπτό, με σκόρερ τον Γκούντμουντσον και … ευγενική χορηγία από την άμυνα των Λιονέ. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, έφτιαξαν 12 τελικές (πέντε στον στόχο) στο δεύτερο 45λεπτο, αλλά όταν το πέτυχαν με τον Πακετά στο 89′, το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR για επιθετικό φάουλ.

Έτσι το τελικό 0-1 έστειλε τη Λιλ στην 8η θέση της Ligue 1 και το -4 από το Στρασβούργο που βρίσκεται στην 5η θέση.