Την 3η ισοπαλία εντός έδρας παραχώρησε η Λανς απέναντι στην μαχητική Ανζέ και έπιασε στην 3η θέση τη Ρεν αλλά με αγώνα περισσότερο.

Σε ένα ματς με εναλλαγές στο σκορ, η Λανς παραχώρησε την 3η εντός έδρας ισοπαλία στο πρωτάθλημα με 2-2 απέναντι στην Ανζέ. Αυτός ο πόντος την ανέβασε στην 3η θέση με 25 πόντους, έχοντας όμως παιχνίδι περισσότερο. Στους 22 και την 6η θέση οι φιλοξενούμενοι που προηγήθηκαν και απάντησαν στην ανατροπή των γηπεδούχων.

Η Ανζέ ανάγκασε τη Λανς σε δεύτερη συνεχόμενη απώλεια με το 2-2, αφού ήταν εκείνη που πήρε το προβάδισμα στο 40ο λεπτό με τον Σοφιάν Μπουφάλ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στην επανάληψη με τον Κακουτά στο 48ο λεπτό για το 1-1, ενώ στο 55’ ήρθε η (προσωρινή όπως αποδείχτηκε) ανατροπή του σκορ Φλόριαν Σότοκα. Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και έφτασαν στην ισοφάριση με τον Τομάς στο 70ο λεπτό.