Λιλ και Ρεν κόλλησαν στο 1-1 στην πρώτη αγωνιστική της Ligue 1, ενώ υπήρχε μεγάλη ένταση και δόθηκε από μία κόκκινη κάρτα. Νίκη για την Ανζέρ επί της Ντιζόν με 1-0.

Η σεζόν 2020/2021 του γαλλικού πρωταθλήματος άνοιξε την αυλαία της. Οι περισσότερες ομάδες ρίχνονται στη μάχη της Ligue 1, ενώ τα παιχνίδια της Παρί και της Λιόν αναβλήθηκαν εξαιτίας των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων των δύο ομάδων. Επιπλέον, δεν πραγματοποιήθηκε το ματς ανάμεσα στην Μαρσείγ και την Σεντ Ετιέν εξαιτίας κρουσμάτων κορονοϊού.

Την Παρασκευή (21/8) η αναμέτρηση της Μπορντό με την Ναντ έληξε χωρίς να σημειωθεί κάποιο γκολ. Το Σάββατο (22/8) η Ανζέρ επικράτησε 1-0 της Ντιζόν χάρη σε ένα γκολ του Ισμαέλ Τραορέ στο 22ο λεπτό του παιχνιδιού.

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ματς μεταξύ της Λιλ και της Ρεν. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες στο 34′ εξαιτίας αποβολής του Μπόι. Στο 40′ οι Λιλουά άνοιξαν το σκορ με τον Μπαμπά, ωστόσο λίγο πριν το ημίχρονο έχασαν επίσης έναν παίκτη, αφού ο Μανταβά είδε την κόκκινη κάρτα για ένα σκληρό μαρκάρισμα. Η Ρεν πέτυχε την ισοφάριση στο 74′ χάρη σε γκολ του Ντα Σίλβα, έπειτα από ασίστ του Καμαβινγκά.