Ο Αλεκσάντρ Λακαζέτ “χτύπησε” στο 74ο λεπτό και υπέγραψε τη νίκη της Λιόν με 1-0 επί της Λιλ, που επέτρεψε στην ομάδα του Λοράν Μπλαν να ανέβει στην 8η θέση της βαθμολογίας και στο -2 από την αντίπαλό της.

Ο Λοράν Μπλαν πανηγυρίζει τη δεύτερη διαδοχική νίκη του (στα τρία πρώτα του ματς) στον πάγκο της Λιόν και ο άνθρωπος στον οποίο οφείλει σε μεγάλο βαθμό αυτό το δυναμικό ξεκίνημα είναι ο Αλεκσάντρ Λακαζέτ. Ο Γάλλος φορ χάρισε στους “λιονέ” τους τρεις βαθμούς της νίκης σκοράροντας στο 90ο λεπτό στην έδρα της Μονπελιέ την περασμένη αγωνιστική και το βράδυ της Κυριακής φώναξε εκ νέου “παρών”, αυτή τη φορά με αντίπαλο την Λιλ στο “Γκρουπάμα Στέιντιουμ”.

Σε ένα ματς με λίγες γενικά φάσεις (η καλύτερη άνηκε στην Λιλ στο πρώτο μέρος, με τη λόμπα του Ντέιβιντ να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και να φτάνει τα δοκάρια τη φετινή σεζόν) όλα έδειχναν πως η ισοπαλία θα ήταν το πιο λογικό αποτέλεσμα, με τους γηπεδούχους να λύσουν ωστόσο το γόρδιο δεσμό στο 74ο λεπτό.

Τότε που κυκλοφόρησαν εξαιρετικά τη μπάλα, με τον Ταγλιαφίκο να βγαίνει από τα αριστερά και να κάνει το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής, με τον Λακαζέτ να κάνει το 1-0 με προβολή και να “κλειδώνει” τη νίκη, φτάνοντας τα 8 γκολ στην Ligue 1 (από τους παίκτες που είναι άνω των 30 ετών, μόνο οι Λεβαντόβσκι με 13 και Νεϊμάρ με 10 έχουν περισσότερα γκολ στα πέντε τοπ ευρωπαϊκά πρωταθλήματα).

ΛΙΟΝ: Λόπες, Ντα Σίλβα (46′ Λεπενάντ), Μπόατενγκ, Λουκεμπά, Γκούστο, Μέντες, Κακερέ (72′ Φεβρ), Ταγλιαφίκο, Αουάρ (66′ Ρέινε-Αντελάιντε), Λακαζέτ (87′ Τσέρκι), Ντεμπελέ (66′ Εκαμπί)

ΛΙΛ: Σεβαλιέ, Ντιακιτέ, Φόντε, Τζάλο (86′ Ζεντάτκα), Ισμαΐλι (46′ Ριμπέιρο), Αντρέ, Γκόμες (86′ Μπαγιό), Γουέα (70′ Ουνάς), Γκόμες (70′ Μπαμπά), Καμπελά, Ντέιβιντ