Η Μαρσέιγ μπορεί μέχρι το τελευταίο τέταρτο να ήταν αγκαλιά με τη νίκη στο ντέρμπι, όμως η Λυών έκανε την μεγάλη ανατροπή και επικράτησε με 2-1.

Το ντέρμπι Ολιμπίκ στη… Λυών! Η ομάδα του Πίτερ Μπος λύγισε με τρομερή ανατροπή τη Μαρσέιγ (2-1) στο εξ αναβολής ματς για την 14η αγωνιστική της Ligue 1 και έπιασε την Ρεν στην 5η θέση! Αντιθέτως, οι φιλοξενούμενοι έμειναν στην τρίτη θέση και έχασαν την ευκαιρία να προσπεράσουν την Νις στη βαθμολογία.

Μόλις στο 10ο λεπτό ο Παγιέ έφτιαξε το 1-0 του Γκεντουζί, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν κεφάλι στο σκορ στην πρώτη τελική του αγώνα. Το ματς είχε καλό ρυθμό, με τις φάσεις να υπάρχουν μπροστά στις δύο εστίες αλλά το σκορ να μην αλλάζει ως την ανάπαυλα όπου η Μαρσέιγ πήγε με το προβάδισμα.

Τα πράγματα δεν πήγαιναν καλά για τη Λυών, που προσπαθούσε να βρει το γκολ της ισοφάρισης αλλά δυσκολεύονταν να σκοράρουν. Ο Πίτερ Μπος έριξε στο 64ο λεπτό του ματς τον Ντεμπελέ και γέμισε την αντίπαλη περιοχή, με τους γηπεδούχους να το φέρνουν στα ίσα με τον Σακίρι στο 76’. Τα λεπτά περνούσαν, το 1-1 παρέμενε. με τον σκόρερ να γίνεται δημιουργός και ο Ντεμπελέ με υπέροχη προσπάθεια και λόμπα πάνω από τον Λοπέζ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1, χαρίζοντας τη νίκη στη Λυών.