Η Λυών απέδειξε πως παρά τα αρνητικά αποτέλεσματα, παραμένει μία ομάδα με ποιότητα και “διέσυρε” την Μονακό, με 4-1. Πρωταγωνιστής ο Τόκο-Εκαμπί, που σκόραρε δις, με τα πρώτα του γκολ.

Μπορεί η σεζόν να μην έχει ξεκινήσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τη Λυών, αλλά στα δύο τελευταία παιχνίδια, δείχνει να βρίσκει τον εαυτό της. Μετά το 2-3 στην έδρα του Στρασβούργου, σήμερα κέρδισε με ακόμα πιο πειστικό τρόπο, τη Μονακό, σκοράροντας και τα τέσσερα γκολ της στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 12’, άνοιξε το σκορ ο Ντεπάι, στο 34’, ο Εκαμπί έκανε το 2-0 με το πρώτο δικό του τέρμα, επτά λεπτά αργότερα, ο Αουάρ με πέναλτι έκανε το 3-0 και στο 44’, πάλι ο Εκαμπί, διαμόρφωσε το 4-0.

Το μόνο που κατάφερε η Μονακό, ήταν να μειώσει στο 48’, με πέναλτι του Μπεν Γεντέρ…

Με τη νίκη αυτή, η Λυών πήγε στους 13 βαθμούς και ανέβηκε στην έβδομη θέση της Ligue, ενώ η Μονακό έμεινε στους 11 και στη δέκατη θέση.