Εύκολη επικράτηση ήταν η σημερινή της Μαρσέιγ επί της Μονπελιέ, με σκορ 2-0. Τα βλέμματα της γηπεδούχου στρέφονται, πια, στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, την ερχόμενη Πέμπτη.

Χόρχε Σαμπάολι προχώρησε σε αρκετές αλλαγές σε σχέση με το ματς απέναντι στον ΠΑΟΚ, αφού ο Αργεντινός τεχνικός, αποφάσισε να δώσει… ανάσες στον Ντιμίτρι Παγέ ενώ δεν ξεκίνησε στην αρχική ενδεκάδα και τους δύο μπακ που πήραν φανέλα βασικού κόντρα στον Δικέφαλο (Λιρόλα-Κολάσινατς).

Το ματς, ωστόσο δεν ξεκίνησε με τις καλύτερες συνθήκες για τον Αργεντινό τεχνικόι, αφού ο Τσαλέτα-Τσαρ τραυματίστηκε στην προθέρμανση και την θέση του στην αρχική ενδεκάδα πήρε ο Πάπε Γκουεγέ.

Ο Σαμπάολι παρέταξε την Μαρσέιγ με σύστημα 4-3-3, έχοντας κάτω από τα δοκάρια τον Ματαντά και τετράδα στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά τους: Ρονζιέ, Καμαρά, Σαλιμπά, Πέρες. Τριάδα στα χαφ ήταν οι Γκεντουζί, Γκουεγέ και Γκέρσον, ενώ η επιθετική τριάδα αποτελούνταν από τους Ουντέρ, Χαρίτ και Ντιένγκ.

Το ματς

Η Μαρσέιγ μπήκε… αφηνιασμένη στην αναμέτρηση και μέχρι το 20ο λεπτό είχε πάρει προβάδισμα δύο γκολ, με τον Ντιένγκ στο 8ο λεπτό να εκμεταλλεύεται στο έπακρο την ασίστ του Χαρίτ ανοίγοντας το σκορ για τους Μασσαλούς, που στο 18ο λεπτό έβαλες γερές βάσεις για τη νίκη, με τον Ουντέρ να ευστοχεί από το σημείο του πέναλτι για το 2-0.

Με την Μαρσέιγ να έχει πάρει σαφές προβάδισμα, ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε με την αντίπαλο του ΠΑΟΚ να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, αφού είχε 61% κατοχή και δημιούργησε συνολικά 6 τελικές στο πρώτο ημίχρονο έναντι τεσσάρων της Μονπελιέ, με τις τρεις να είναι… on targer.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μαρσέιγ έκανε συντήρηση δυνάμεων ενόψει και της ρεβάνς με τον ΠΑΟΚ, με τον Σαμπάολι να δίνει χρόνο συμμετοχής στον Παγέ, με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή να βρίσκει νικήτρια την Μαρσέιγ και στην 2η θέση του Σαμπιονά, στρέφοντας την προσοχή της πλέον στην Θεσσαλονίκη.

Μαρσέιγ: Μανταντά, Ρονζιέ (69′ Λιρόλα), Καμαρά, Σαλιμπά, Πέρες Γκεντουζί, Γκουεγέ (69′ Κολάσινατς), Γκέρσον, Ουντέρ (60′ Παγέ), Χαρίτ, Ντιένγκ (60′ Λουίζ Ενρίκε)