Απίθανα τα βραδινά ματς της Ligue 1 με τις Ντιζόν, Μοντπελιέ και Τρουά να κερδίζουν θεαματικά με 3 γκολ η καθεμία, την Καέν με 1 και την Αμιέν να είναι η μόνη φιλοξενούμενη ομάδα που πέτυχε θετικό αποτέλεσμα. Πιο αναλυτικά:

Ντιζόν-Τουλούζ: 3-1

Δυναμικά μπήκε στο ματς η Τουλούζ αλλά η Ντιζόν δεν άργησε να επιβληθεί μέσα στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο μαχητικοί και είχαν καλύτερη παρουσία. Στο 42’ ο Χουν Κουόν άνοιξε το σκορ για την την ομάδα του κάνοντας το 1-0. Στη συνέχεια και για την επανάληψη, οι ισορροπίες δεν άλλαξαν. Στο 57’ ο Ξέκα πέτυχε το 2-0 και έδωσε μεγαλύτερο προβάδισμα στην Ντιζόν, ενώ στο 64’ ο Σαίντ πέτυχε ένα εκπληκτικό γκολ για το 3-0. Αλλά κάπου εκεί η Τουλούζ αντέδρασε και προσπάθησε να πάρει το παιχνίδι πάνω της. Στο 71’ ο Ντελόρτ σκόραρε για να κάνει το 3-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Μετζ-Αμιέν: 0-2

Σχετικά καλό ξεκίνημα έκανε η Μετζ στο παιχνίδι αλλά γρήγορα «παραδόθηκε» στην κυριαρχία της Αμιέν. Στο 29’ ο Κονατε με ασίστ του Ντιμπασι πέτυχε το τέρμα κι έκανε το 0-1. Οι ρυθμοί έπεσαν αλλά αυτό κράτησε και για το δεύτερο μέρος. Στην επανάληψη η Αμιέν πίεσε αρκετά και ψηλά τους αντιπάλους της κι έτσι στο 66’ ο Ζουνγκού πέτυχε το 0-2 που έμεινε μέχρι τη λήξη.

Μοντπελιέ-Λιλ: 3-0

Με ιδιαίτερη άνεση επικράτησε η Μοντπελιέ που από την αρχή του αγώνα μπήκε με άγριες διαθέσεις. Το παιχνίδι των γηπεδούχων ήταν πολύ καλό και δεν άφησαν περιθώρια για λάθη. Στο 5’ ο Ρουσιλόν πέτυχε το πρώτο γκολ της αναμέτρησης για το 1-0 ενώ τα υπόλοιπα δεν άργησαν. Στο 26’ ο Τζιοβάνι Σιο έγραψε το 2-0 και λίγο αργότερα ο ίδιος, μοίρασε πολύ ωραία ασίστ στον Νίνγκα που πέτυχε το 3-0. Από το πρώτο κιόλας ημίχρονο η Μοντπελιέ είχε «καθαρίσει» το ματς. Έτσι κι έγινε δηλαδή αφού και στην επανάληψη η Μοντεπελιέ συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς αλλά μέχρι ένα σημείο. Στα μισά περίπου, οι ρυθμοί έπεσαν. Η Λιλ βρήκε ευκαιρία περίπου στο 80’ να κάνει κάποιες φάσεις αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Καέν-Μπορντό: 1-0

Αμφίρροπο ματς με την Καέν να κάνει δυναμικό ξεκίνημα και να ανοίγει το σκορ στο 23’ με τέρμα που πέτυχε ο Σαντίνι ασπό ασίστ του Ρόντελιν για το 1-0. Έπειτα οι ρυθμοί έπεσαν, οι φιλοξενούμενοι είχαν κάποιες καλές φάσεις αλλά δεν σημειώθηκε κάτι αξιόλογο. Στην επανάληψη η Μπορντό φάνηκε διαφορετική από το πρώτο μέρος. Ωστόσο δεν άλλαξε κάτι στο παιχνίδι με το 1-0 να μένει μέχρι τέλους.

Τρουά-Ανγκέρ: 3-0

Πολύ ωραίος ο ρυθμός στο παιχνίδι με την Τρουά να εμφανίζεται καλύτερη από την αρχή του αγώνα. Ο Κάουι ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ όταν στο 12’ έγραψε το 1-0 αλλά η Τρουά πήρε μεγαλύτερο προβάδισμα στο 48’ των καθυστερήσεων με τέρμα του Σουκ. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαφορετικό. Η Ανγκέρ κινήθηκε περισσότερο μέσα στο γήπεδο, αλλά στο 84’ έγινε το λάθος και ο Τομας χρεώθηκε αυτογκόλ και το το 3-0 της Τρουά.