Μετά το 3-0 από την Λυών στην πρεμιέρα η Μονακό ηττήθηκε ξανά με 3-0, αυτή τη φορά από την Μετζ. Νίκες για Νις και Τουλούζ, ήττα για την Λιλ.

Χειρότερα δεν θα μπορούσε να ξεκινήσει η σεζόν για την Μονακό. Στην πρεμιέρα οι Μονεγάσκοι είχαν ηττηθεί με 3-0 από την Λυών, τελειώνοντας το ματς με 10 παίκτες, ενώ το ίδιο σενάριο επαναλήφθηκε και στη δεύτερη αγωνιστική στην ήττα με 3-0 από την Μετζ.

Ο Ντιαλό άνοιξε το σκορ μόλις στο 11’ για τους γηπεδούχους με πέναλτι, ενώ στο 34’ η Μανακό έμεινε με παίκτη λιγότερο, όταν αποβλήθηκε ο Αγκιλάρ. Ο Ντιαλό έκανε και το 2-0 στο 53’ για να τελειώσει τα πάντα, ενώ ο Κοάντ στο 66’ έκανε το τελικό 3-0.

Πολύ καλή εμφάνιση έκανε η Νις, που κέρδισε τη Νιμ με 2-1 εκτός έδρας, έστω και αν απειλήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Σιπριέν (10’) και Γκαναγκό (16’) έδωσαν από νωρίς το προβάδισμα στους νισουά, με τον Ριπάρ να μειώνει σε 1-2 στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Οι γηπεδούχοι σε αυτό το ματς έμειναν με 9 παίκτες, ενώ οι φιλοξενούμενοι με 10.

Ένα γκολ του Μακένγκο χάρισε στην Τουλούζ τη νίκη με 1-0 επί της Ντιζόν, ενώ με το ίδιο σκορ η Αμιέν πήρε μεγάλη νίκη επί της Λιλ. Το γκολ του Ζιρασί στο 70’ έκανε όλη τη διαφορά. Τέλος, Μπορντό και Μονπελιέ έμειναν στο 1-1.