Σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι στην Ligue 1 η Μαρσέιγ επικράτησε με 2-3 απέναντι στη Μονακό με γκολ στο 90+8 απ τον Σέαντ Κολάσινατς.

Σε ένα από τα πιο εντυπωσιακά ματς που έχουν λάβει χώρα στη φετινή Ligue 1 και στο οποίο έγινε ανατροπή στην… ανατροπή, η Μαρσέιγ έριξε στο καναβάτσο με 3-2 την Μονακό εκτός έδρας και ανέβηκε μόνη στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Τούντορ ήταν ανώτερη στο πρώτο μέρος όμως το φινάλε την βρήκε ισόπαλη με σκορ 2-1, με την Μονακό να κυριαρχεί από την πλευρά της στο δεύτερο μέρος μέχρι το 80′ και να παίρνει το προβάδισμα, για να έρθει όμως ένα τρελό φινάλε, όπου ο Βερτού έφερε το ματς στα ίσα στο 84′ και ο Κολάσινατς χάρισε ένα χρυσό τρίποντο στην Ολιμπίκ στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το ματς
Η Μαρσέιγ μπήκε με το πόδι στο γκάζι από τα πρώτα λεπτά και έχασε πολύ μεγάλες ευκαιρίες για να προηγηθεί στο “Λουί Ντε” με τους Ταβάρες (2′), Γκεντουζί (8′) και Ζιγκότ (23′), για να έρθει η δικαίωσή της στο 35ο λεπτό, με τον Αλέξις Σάντσες να αφήνει άγαλμα τον Νιούμπελ με υποδειγματική απευθείας εκτέλεση φάουλ (0-1) και να φτάνει τα 7 γκολ τη φετινή σεζόν.

Το προβάδισμά της πάντως δεν το χάρηκε για πολύ η ομάδα του Τούντορ, με την Μονακό να κερδίζει πέναλτι λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια και να το μετατρέπει σε γκολ στο 45′ ο Μπεν Γεντέρ, για να γράψει το 1-1 και να πιάσει τον Φαλκάο στην 4η θέση των κορυφαίων σκόρερ στην ιστορία των Μονεγάσκων με 83 γκολ.

ΜΟΝΑΚΟ: Νιούμπελ, Ντισασί, Μπαντιασίλ, Μαριπάν, Ενρίκε, Φοφανά, Καμαρά, Ντιατά (90′ Βάντγερσον, Φόλαντ, Γκολόβιν, Μπεν Γεντέρ (78′ Εμπολό)

ΜΑΡΣΕΙΓ: Λόπες, Μπεμπά, Μπαλέρδι, Ζιγκότ (83′ Κολάσινατς), Κλος (74′ Ντιένγκ), Ρονζιέ (83′ Γκεγέ), Βερτού, Ταβάρες, Γκεντουζί (74′ Ουντέρ), Αρίτ (62′ Παγέτ), Σάντσες