Η Παρί Σεν Ζερμέν μπορεί να προηγήθηκε με δύο γκολ απέναντι στην Μονακό, όμως αυτοκτόνησε και κατάφερε να ηττηθεί με 3-2, με πρωταγωνιστές τους Βόλαντ και Φάμπρεγκας.

Οι Παριζιάνοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κιλιάν Μπαπέ ο οποίος στο 26ο λεπτό έκανε το 0-1, ενώ 10 λεπτά αργότερα με πέναλτι διαμόρφωσε το 0-2, δείχνοντας πως το βράδυ θα είναι εύκολο για τους Πρωταθλητές Γαλλίας. Μάλιστα ο Μπαπέ είχε την ευκαιρία και για χατ-τρικ στο πρώτο μέρος αλλά το VAR ακύρωσε το γκολ του ως οφσάιντ στο 43ο λεπτό.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Μονεγάσκοι έβγαλαν… αντίδραση και μείωσαν με τον δικό τους πρωταγωνιστή, τον Κέβιν Βολάντ με 1-2 στο 52ο, ενώ ο ίδιος έκανε το 2-2 στο 66ο λεπτό. Η Μονακό πίεσε για την νίκη, με την Παρί να χάνει τον Ντιαλό με κόκκινη κάρτα στο 83ο λεπτό, με τον Βόλαντ να κερδίζει το πέναλτι. Ο Φάμπρεγκας εκτέλεσε το πέναλτι και έκανε το 3-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Η Παρί παραμένει στην 1η θέση με 24 βαθμούς, με την Μονακό να είναι στην 2η θέση πλέον με 20 βαθμούς.