Με τον Ντόλμπεργκ να ανοίγει τον… δρόμο στο 75’, η Νις επικράτησε 2-0 στην έδρα της Ναντ.

Αν και αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα κατά τη διάρκεια του ματς, η ομάδα της Νίκαιας κατάφερε να «αποδράσει» (2-0) από την έδρα της Ναντ, διατηρώντας το φετινό αήττητο.

Από την άλλη, τα «καναρίνια» γνώρισαν την τρίτη σερί τους ήττα.

Εκείνος που άνοιξε τον… δρόμο για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Ντόλμπεργκ στο 75ο λεπτό και χωρίς να προλάβουν να «συνέλθουν» οι γηπεδούχοι, ο Γκουιρί… κλείδωσε το «τρίποντο» στο 80’.

Τρομερό ματς στην εξέλιξή του ήταν αυτό ανάμεσα στην Μπορντό και τη Λανς. Οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 2-0, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 2-2, στο 88ο λεπτό με τον Ονάνα. Ωστόσο, στο 90+5’ οι «λανσουά» κέρδισαν πέναλτι, με τον Σοτοκά να ευστοχεί και να δίνει το «διπλό» (2-3) στην ομάδα του.

Τέλος, στην αναμέτρηση που άνοιξε το πρόγραμμα της σημερινής ημέρας, η Μονπελιέ επικράτησε 2-0 της Σεντ Ετιέν και έτσι ανέβηκε στους 7 βαθμούς. Από την άλλη, οι «Στεφανουά» παρέμειναν χωρίς νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.