Τα παιχνίδια της Ligue 1 στη Γαλλία, ολοκληρώθηκαν για σήμερα Σάββατο 4/11 με το ματς της Μονακό να ξεχωρίζει μετά την απίστευτη εμφάνιση που είχε με το 6-0 επί της Γκινγκάμπ.

Μονακό – Γκινγκάμπ: 6-0

Με μια καταιγιστική εμφάνιση η Μονακό “διέλυσε” την αντίπαλη ομάδα με 6-0 τελικό σκορ έχοντας “κλειδώσει” τη νίκη της ήδη από το πρώτο μέρος του αγώνα. Μόλις στο 10′ ο Καρίγιο άνοιξε το σκορ με γκολ που πέτυχε για να κάνει το 1-0, ενώ στο 27′ ο Τραορέ μετά από ασίστ του Τουρέ πέτυχε το 2ο γκολ της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι ήταν σαν να μην είχαν “λόγο” στο αποψινό παιχνίδι αφού δεν μπορούσαν να αντιδράσουν.

Όταν δε στο 36′ ο Μπαλντέ πέτυχε το τέρμα που έγραψε το 3-0 και στις καθυστερήσεις του πρώτου 45λεπτου ο Φαμπίνιο διαμόρφωσε το 4-0 (46′) όλα είχαν τελειώσει. Στην επανάληψη δεν υπήρχε σχεδόν λόγος για κάποια αντίδραση από την Γκινγκάμπ, η οποία δεν της έφταναν τα 4 γκολ δέχτηκε και άλλα δύο στο 77′ και στο 78′ από τους Γκεζάλ και Καρίγιο αντίστοιχα για να γραφτεί το τελικό 6-0.

Μονπελιέ – Αμιέν: 1-1

Σχεδόν αδιάφορο το πρώτο μέρος του αγώνα με την Αμιέν προς το σφύριγμα του ημιχρόνου να έχει κάποιες φάσεις αλλά χωρίς να έχει και πάλι να δείξει κάτι το αξιοσημείωτο. Το δεύτερο μέρος ήταν κάπως πιο ενδιαφέρον και ειδικά όσο πέρναγε η ώρα αφού και οι δύο πλευρές είχαν επιτέλους κάτι να δείξουν. Μάλιστα ο χρόνος έφτασε στο 82′ για να σημειωθεί κάποιο τέρμα και αυτό ήταν για το 1-0 με σκόρερ τον Σιο. Έξι όμως λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με γκολ του Αβελαρ και τελικά το ματς έληξε με ισοπαλία στο 1-1.

Ναντ – Τουλούζ: 2-1

Είχε όλες τις ευκαιρίες να επικρατήσει από την αρχή η Ναντ αφού από το ξεκίνημά της είχε πολύ καλύτερη επίδοση. Στο 16΄ο Τόμασον πέτυχε την μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το 1-0 μετά από ασίστ του Σαλα. Στην επανάληψη η Τουλούζ “τιμώρησε” προς στιγμήν τους γηπεδούχους για την χαλάρωση που επέδειξαν όταν στο 60′ ο Μπλιν πέτυχε τα δίχτυα για το 1-1. Η “απάντηση” όμως ήρθε σύντομα κι έτσι στο 67′ ο Σαλα σκόραρε για το τελικό 2-0.

Τρουά – Στρασβούργο: 3-0

Έφτανε μια κόκκινη κάρτα στο 31′ για να αποβληθεί ο Ντα Κόστα και το Στρασβούργο να μην μπορέσει να ανακάμψει ψυχολογικά και πρακτικά… Η Τρουά ήταν ανώτερη σε σχέση με τους γηπεδούχους αλλά και πάλι πολύ ωραίες φάσεις δεν μπορεί κανείς να πει ότι σημειώθηκαν στο πρώτο μέρος. Στη συνέχεια όμως, ο Σουκ πέτυχε τα δίχτυα στο 48′ για το 1-0 και στο 55′ ο Χαουί για το 2-0. Ενδιάμεσα και μέχρι τις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι έδειξαν κάποια σημάδια αντίδρασης αλλά και πάλι δεν ήταν κάτι αξιόλογο. Τελικά η νίκη ήταν δεδομένη ήδη απλά το σκορ άλλαξε όταν στο 93′ ο Νιάν έγραψε το 3-0.