Με πέναλτι του Καζρί στις καθυστερήσεις, η Σεντ Ετιέν… ξενέρωσε τη Λιόν (1-1) στο μεγάλο ντέρμπι του γαλλικού πρωταθλήματος.

Την… χάλασε στη Λιόν η Σεντ Ετιέν. Οι «στεφανουά» πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας με πέναλτι του Καζρί στις καθυστερήσεις κόντρα στη «μισητή» αντίπαλο, στο μεγάλο ντέρμπι του γαλλικού πρωταθλήματος.

Ο Καζρί στο 34’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ωστόσο το γκολ δε μέτρησε καθώς θεωρήθηκε οφσάιντ. Ο Αουάρ στο 42’ έδωσε προβάδισμα κάνοντας το 1-0 για τη Λιόν, ενώ δυο λεπτά αργότερα Σακίριβρήκε δίχτυα αλλά ακυρώθηκε ξανά για οφσάιντ, χάνοντας την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα του.

Η ομάδα του Πίτερ Μπος έμεινε με 10 παίκτες από το 74’ όταν ο Λόπες απέκρουσε την μπάλα εκτός περιοχής, με τον Σακίρι να αποχωρεί από το ματς, δίνοντας την θέση του τον δεύτερο τερματοφύλακα, Πόλερσμπεκ.

Και εκεί που όλα έδειχναν πως η Λιόν θα φύγει νικήτρια από την έδρα της μισητής αντιπάλου, η Σεντ Ετιέν κέρδισε πέναλτι στις καθυστερήσεις, με τον Καζρί να εκτελεί εύστοχα από τα 11 βήματα και να γίνεται ένας… κακός χαμός στο γήπεδο από τους πανηγυρισμούς, σφραγίζοντας το τελικό 1-1.