Η Σλοβενία κατάφερε να πάρει τελικά τη νίκη στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης κόντρα στο μαχητικό Κόσοβο (2-1), με τον Γιόσιπ Ίλισιτς να σκοράρει από την άσπρη βούλα, με ένα πέναλτι πάντως, που σηκώνει αρκετή συζήτηση…

Στην κορυφή του 3ου ομίλου του League C κατάφερε και παρέμεινε η Σλοβενία που επικράτησε του Κοσόβου με σκορ 2-1, μένοντας παράλληλα δύο βαθμούς μπροστά από την Ελλάδα, ωστόσο η πρωτιά στον όμιλο θα κριθεί στην μεταξύ μας αναμέτρηση (18/11), με το πρώτο παιχνίδι να έχει έρθει ισόπαλο (0-0).

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε ήρεμα, χωρίς πολλές φάσεις, με τη Σλοβενία ωστόσο να έχει κάποιες ευκαιρίες να σκοράρει. Στο 17΄ ο τερματοφύλακας των Κοσοβάρων έκανε μια πολύ κακή έξοδο, με τη μπάλα να φτάνει στον Μποχάρ που προσπάθησε να σκοράρει αλλά ο Ραχμάνι κατάφερε και έσωσε έγκαιρα για την ομάδα του. Η πρώτη καλή ευκαιρία για το Κόσοβο ήρθε στο 27΄ με τον Ζέγκροβα να να κάνει ενα σουτ έξω απο την περιοχή και τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Οι Σλοβένοι έφτασαν μια ανάσα από το γκολ στο 42΄, με τον Μπάλκοβετς να κάνει το γύρισμα από αριστερά και τον Βοϊβόντα να στέλνeι τη μπάλα προς την εστία της ομάδας του, στην προσπάθειά του να διώξει, όμως ο Μούριτς είχε καλά αντανακλαστικά και έσωσε την ομάδα του.

Στο δεύτερο μέρος, η Σλοβενία έφτασε πάλι πολύ κοντά στο γκολ, με τον Λούριτς να κάνει το σουτ (54΄)μέσα απο την περιοχή, όμως η μπάλα βρήκε ελάχιστα στον Βοϊβόντα και έφυγε ελάχιστα δίπλα απο το δεξί δοκάρι. Στο 57ο λεπτό το Κόσοβο κατάφερε να ανοίξει το σκορ, με τον Μουρίκι να κάνει ένα πολύ όμορφο πλασέ, από ασίστ του Μπερίσα και να κάνει το 1-0. Ωστόσο, η χαρά τους δεν κράτησε για πολύ, καθώς στο 62΄ ο Κούρτιτς ισοφάρισε για τους Σλοβένους με πολύ όμορφο τακουνάκι, έπειτα από πάσα του Στογιάνοβιτς. Η ολική ανατροπή ήρθε στο 90+3