Η Σλοβενία έκανε πλάκα στο Κισινάου απέναντι στην Μολδαβία (0-4) και πλέον απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής του ομίλου της Εθνικής Ελλάδας δίχως να έχει δεχθεί γκολ.

Όσα γκολ δεν είχε βάλει στις τρεις πρώτες αγωνιστικές του ομίλου, τα έβαλε μαζεμένα στο Κισινάου η Σλοβενία (0-4 την Μολδαβία) που βρίσκεται πια στην κορυφή του ομίλου της Εθνικής.

Μερικές φορές τα εκτός έδρας παιχνίδια απέναντι στους μικρούς είναι πολύ πιο εύκολα, αφού αναγκαστικά ανοίγονται μπας και φτάσουν στην έκπληξη, με αποτέλεσμα να υπάρχουν τεράστια κενά πίσω.

Η αντίσταση της Μολδαβίας απέναντι στην Σλοβενία κράτησε μόλις 7 λεπτά, αφού στην πρώτη αντεπίθεση ήρθε το 0-1 με τον Λόβριτς.

Η άμυνα των γηπεδούχων θύμιζε παιδική χαρά και το ματς τελείωσε από το ημίχρονο. Ένα πέναλτι του Βούτσκιτς (37’) και ένα πλασέ του ίδιου παίκτη σε νέα κόντρα επίθεση (42’) ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3.

Οι Μολδαβοί προσέφεραν και δεύτερο πέναλτι, με το οποίο ο Βούτσκιτς έφτασε στο χατ-τρικ (55’), με τους Σλοβένους να φτάνουν διά περιπάτου στο 0-4, που τους φέρνει στην κορυφή του ομίλου της Εθνικής, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Όλα δείχνουν πλέον πως η πρωτιά του ομίλου θα κριθεί στον αγώνα της τελευταίας αγωνιστικής ανάμεσα σε Ελλάδα και Σλοβενία, όπου το αντιπροσωπευτικό ματς συγκρότημα θα θέλει μόνο νίκη και τίποτα άλλο.