Η Ιταλία έκανε σπουδαίο διπλό επί της Ολλανδίας με 1-0 και πάτησε στην κορυφή του 1ου ομίλου της League A του Nations League. Μεγάλη νίκη και της Πολωνίας με 2-1 μέσα στην Βοσνία.

Η Ιταλία πανηγύρισε την πρώτη νίκη της στον πρώτο όμιλο του League A του Nations League, μετά την ισοπαλία κόντρα στην Βοσνία, αφού επικράτησε 1-0 εκτός έδρας της Ολλανδίας.

Οι Ιταλοί κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στην εκπνοή του δεύτερου ημιχρόνου. Συγκεκριμένα στο 45+1′ των καθυστερήσεων, ο Ιμόμπιλε έβγαλε την σέντρα και ο Μπαρέλα έστειλε με το κεφάλι την μπάλα στα δίχτυα. Το παιχνίδι δεν άλλαξε έως το τέλος και η ομάδα του Μαντσίνι κατέκτησε το τρίποντο στο Άμστερνταμ.

Ολλανδία: Σίλεσεν, Χάντεμπερ, Βέλντμαν, Φαν Ντάικ, Άκε, Ντε Ρον, Φαν Ντε Μπεκ, Ντε Γιονγκ, Βαϊνάλντουμ, Ντεμπάι, Πρόμες

Ιταλία: Ντοναρούμα, Αμπρόσιο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Σπιναζόλα, Μπαρέλα, Ζορζίνιο, Λοκατέλι, Ζανιόλο, Ιμόμπιλε, Ινσίνιε

Για το League B, ένα παιχνίδι με πολλά γκολ διεξήχθη ανάμεσα στην Βόρεια Ιρλανδία και την Νορβηγία. Η παρέα του Χάαλαντ επικράτησε 5-1, με τον στράικερ της Ντόρτμουντ να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής, αφού σκόραρε δύο γκολ και μοίρασε μία ασίστ.

Αναλυτικά, στο 2′ ο Ελιοουνούσι άνοιξε το σκορ για τους Νορβηγούς, ο ΜακΝέρι ισοφάρισε στο 6′ και στη συνέχεια οι Χάαλαντ (7′, 58′) και Σόρλοθ (19, 47′) ολοκλήρωσαν τον θρίαμβο.

Στο έτερο παιχνίδι του πρώτου ομίλου του League A ανάμεσα στην Βοσνία και την Πολωνία, οι φιλοξενούμενοι πήραν την νίκη. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 24ο λεπτό με τον Χαραντίνοβιτς, με τον Γκλικ στο 45ο λεπτό να φέρνει την ισορροπία στο ματς. Τελικά, ο Γκροζίτσκι με ασίστ του Ρίμπους έδωσε το το τρίποντο στους Πολωνούς.

Στα άλλα ματς της League B η Ρουμανία επικράτησε 3-2 της Αυστρίας, η Σκωτίας 2-1 της Τσεχίας, ενώ το Ισράηλ με την Σλοβακία έμειναν ισόπαλοι 1-1.

Στον 4ο όμιλο του League C, η Λευκορωσία επικράτησε 2-1 εκτός έδρας του Καζαστάν, ενώ η Λιθουανία κέρδισε 1-0 εκτός έδρας της Αλβανίας με τον Καζλάουσκας να σκοράρει στο 50′.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:

League A – 1ος Όμιλος

Βοσνία Ερζεγοβίνη – Πολωνία 1-2 (24′ Χαραντίνοβιτς/45′ Γκλικ, 67′ Γκροσίτσκι)

Ολλανδία – Ιταλία 0-1 (45’+1′ Μπαρέλα)

League Β – 1ος Όμιλος

Αυστρία – Ρουμανία 2-3 (17′ Μπαμγκάρντνερ, 81′ Ονισίβο/3′ Άλιμπεκ,51′ Γκριγκόριε, 70′ Μαξίμ)

Βόρεια Ιρλανδία – Νορβηγία 1-5 (6′ Μακ Νερ/2′ Ελιονούσι, 7′-58′ Χάαλαντ, 19′-47’Σόερλοθ)