Με τον Βαϊνάλντουμ να πετυχαίνει δυο τέρματα, η Ολλανδία νίκησε 3-1 την Βοσνία/Ερζεγοβίνη και πέρασε στην κορυφή του ομίλου που συμμετέχουν Ιταλία, Πολωνία.

Η ομάδα του Φρανκ Ντε Μπουρ εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το γεγονός ότι έπαιζε πρώτη και με επιβλητική νίκη σε βάρος της Βοσνίας/Ερζεγοβίνης πέρασε τουλάχιστον προσωρινά στο Νο1 του Group A του League A του Nations League. Αργότερα, η Ιταλία υποδέχεται την Πολωνία και με νίκη μπορεί να πάρει πίσω την κορυφή μία αγωνιστική πριν το τέλος. Τα 20 γκολ με το Εθνόσημο έφτασαν Βαϊνάλντουμ και Ντεπάι.

Μόλις στο 4’ ο Βάινταλ είχε δοκάρι, όμως το γκολ για τους γηπεδούχους δεν έμελλε να αργήσει. Στο 7’ έπειτα από καταπληκτική ομαδική προσπάθεια ο Ντάμφρις από δεξιά γύρισε για τον Βαϊνάλντουμ σε κενό ουσιαστικά τέρμα για το 1-0. Θα μπορούσε κάποιος να πει ότι ήταν το πιο εύκολο γκολ που θα έβαζε ποτέ ο μέσος της Λίβερπουλ, όμως το ματς θα τον διέψευδε. Στο 13’ ο Βαϊνάλντουμ ήταν ξανά στο σωστό σημείο για να κάνει 2-0 από ακόμα πιο κοντά χάρη στην ασίστ του Μπεργκίς με κεφαλιά. Στην επανάληψη ο Ντεπάι πήρε την 2η ασίστ του Ντάμφρις στο ματς και ανέβασε εύκολα τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Το τελικό 3-1 για τους Βόσνιους διαμόρφωσε ο Πρέβλιακ μέσα από την περιοχή ενώ είχε μόλις δύο λεπτά στο ματς.

Λευκορωσία – Λιθουανία 2-0

Στην κορυφή του 4ου ομίλου του League C παρέμεινε η Λευκορωσία που επικράτησε της Λιθουανίας με σκορ 2-0, ωστόσο η πρωτιά στον όμιλο θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική, με την Αλβανία, που είναι δυο βαθμούς πίσω, να φιλοξενεί τους Λευκορώσους. Το σκορ σκορ για την ομάδα άνοιξε ο Γεβγκένι Γιαμπλόνσκι στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης κόντρα στους Λιθουανούς. Το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε στο 20΄ με τον Μαξ Εμπόνγκ να σκοράρει, έπειτα από ασιστ του Σκάβις.

Αλβανία – Καζακστάν 3-1

Στο άλλο ματς του ομίλου η Αλβανία επικράτησε του Καζακστάν με 2-1 και συνέχισε να ελπίζει για την πρώτη θέση. Οι Αλβανοι προηγήθηκαν με τον Σοκόλ Τσικαλέσι στο 16΄, από ασίστ του Μεμουσάι και στο 23ο λεπτό διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Ισμαΐλι να κάνει το 2-0. Ωστόσο, η απάντηση των Καζάκων ήταν άμεση, καθώς με τη σέντρα, μετά το γκολ που δεχτηκαν, ο Αμπίκεν έκανε ενα σουτ πίσω από το κέντρο, πιάνοντας στον «ύπνο» τον Μπερίσα και μειώνοντας σε 2-1 για την ομάδα του. Στο 61΄ η Αλβανία κέρδισε πέναλτι, με τον Μανάι να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ευστοχεί 3-1, σκορ που έμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Γεωργία – Αρμενία 1-2

Την ίδια ώρα η Αρμενία πήρε πολύ σημαντικό διπλό από την Γεωργία (2-1) και παρέμεινε στο κυνήγι της πρωτιάς του 2ου ομίου του League C. Το σκορ άνοιξε στο 33΄ ο πρώην παίκτης του Ολμπιακού Γκέβοργκ Γκαζαριάν, απο ασίστ του Μπαρσεγκιάν. Η για τους Γεωργιανούς ήρθε στο 65΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βάκο, όμως στο 86ο λεπτό ο Σαργκίς Ανταμιάν σκόραρε για το 2-1 και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.