Το Βέλγιο κατάφερε να βάλει πάλι τρικλοποδιά στον εαυτό του σε ένα μεγάλο παιχνίδι, καθώς παρ’ ότι προηγήθηκε της Γαλλίας με 2-0, αυτή κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή, να επικρατήσει με 3-2 και να προκριθεί στον τελικό του Nations League, όπου περιμένει η Ισπανία.

Πιθανότατα το καλύτερο ματς στη σύντομη ιστορία του Nations League προσέφεραν Βέλγιο και Γαλλία στον δεύτερο χρονικά ημιτελικό της διοργάνωσης. Οι Διάβολοι είχαν δικό τους το πρώτο μέρος, αλλά στην επανάληψη η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν έπαιξε απίθανο ποδόσφαιρο και έκανε τεράστια ανατροπή με 2-3 στο 91’. Ετσι, η Γαλλία θα παίξει στον τελικό της Κυριακής (10/10) με την Ισπανία, η οποία μέρα νωρίτερα απέκλεισε την Ιταλία.

Πιο δυνατά μπήκε το Βέλγιο και είχε μεγάλη ευκαιρία στο 4’ αλλά ο Γιορίς έκανε εκπληκτική επέμβαση στο βολέ του Ντε Μπρόινε μέσα από την περιοχή. Η Γαλλία απάντησε με το τακουνάκι του Παβάρ στο 8’ αλλά η ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ κράτησε το πόδι στο γκάζι. Και παρότι το επόμενο διάστημα δεν μπορούσε να απειλήσει, ήταν σούπερ αποτελεσματική στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Στο 37’ ο Ντε Μπρόινε έδωσε στον Καράσκο και εκείνος σκόραρε με σουτ στην κλειστή γωνία και τρία λεπτά αργότερα ο σταρ της Μάντσεστερ Σίτι πέρασε στον Λουκάκου, ο οποίος με ελευθερώθηκε με εκπληκτική προσποίηση από τον Λούκας Ερναντέζ και εκτέλεσε τον Γιορίς.

Το Βέλγιο είχε καθαρό προβάδισμα και στο δεύτερο μέρος επέλεξε να αφήσει την κατοχή στην Γαλλία. Και αυτό ήταν κάτι που ίσως πλήρωσε η ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ, αφού οι Τρικολόρ πίεσαν από νωρίς και παρότι έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Γκριεζμάν στο 58’, στη συνέχεια έδωσαν ρεσιτάλ.

Στο 62’ ο Μπαπέ ζάλισε την άμυνα και έδωσε στον Μπενζεμά και ο άσος της Ρεάλ έκανε εκπληκτικό κοντρόλ και τελείωμα βάζοντας φωτιά στο ματς (1-2). Πριν προλάβει να συνέλθει το Βέλγιο, υπέστη και δεύτερο πλήγμα. Δύο λεπτά αργότερα ο αρνητικός, Τιέλεμανς, ανέτρεψε τον Γκριεζμάν και 5 λεπτά αργότερα μέσω VAR δόθηκε πέναλτι ο Μπαπέ έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι (2-2).

Το ματς φάνηκε ότι θα οδηγηθεί στην παράταση, αφού ο Λουκάκου είχε γκολ-οφσάιντ (87’) και ο Πογκμπά φάουλ στο δοκάρι (90’), όμως ο αριστερός μπακ της Μίλαν, Τεό Ερναντέζ, με άπιαστο σουτ στη γωνία στο 91’ χάρισε την τεράστια νίκη με 2-3 και την πρόκριση στην Γαλλία.

Βέλγιο (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Ντεναγιέρ, Βερτόνγκεν, Καστάνιε (92′ Μπατσουαγί), Βίτσελ, Τιέλεμανς (70′ Βανάκεν), Καράσκο, Ντε Μπρόινε, Αζάρ (74′ Τροσάρ), Λουκάκου.

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Γιορίς, Κουντέ, Βαράν, Λούκας Ερναντέζ, Παβάρ (92′ Ντιμπουά), Πογκμπά, Ραμπιό, Τεό Ερναντέζ, Γκριεζμάν, Μπενζεμά (95′ Βερετού), Μπαπέ.