Η Καλαμάτα επικράτησε με  1-0 της Ρόδου, χάρη σε τέρμα του Μπουσμπίμπα και ξέφυγε στην κορυφή του Νότιου ομίλου.

Έτοιμη για άνοδο είναι είναι η Καλαμάτα, η οποία επικράτησε της Ρόδου με σκορ 1-0. Έτσι, με αυτή τη νίκη, η «Μαύρη Θύελλα», που βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου αύξησε τη διαφορά της στους πέντε βαθμούς από τη δεύτερη Ρόδο, ενώ οι Ροδίτες έχουν ματς λιγότερο.

Η Καλαμάτα μπήκε δυνατά στο ματς κατάφερε να βρει δίχτυα και να πάρει το προβάδισμα στο ματς στο 24′. Συγκεκριμένα, από ωραία σέντρα του Παυλίδη ο Μπουσμπίμπα βγήκε τετ α τετ με τον Πίτκα και έγραψε το 1-0. Η Ρόδος ισορρόπησε το ματς και έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει. Στο 32ο λεπτό, ο Αρναρέλλης έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση, όμως ο Ταΐρης με τρομερή επέμβαση βρήκε τη μπάλα όσο έπρεπε κι αυτή κατέληξε στο δοκάρι.

Μάλιστα, στις καθυστερήσεις του αγώνα (94΄), η Ρόδος έχασε και δεύτερη πολύ μεγάλη ευκαιρία, με τον Μακρή να πλασάρει από και τον Τσελεπίδη να διώχνει πάνω στη γραμμή, με το 1-0 να παραμένει, μέχρι το τελικό σφύριγμα της λήξης.