Η Νιγηρία πανηγύρισε την νίκη με 3-1 απέναντι στο Σουδάν και μαζί την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής.

Με τον άσο του Ολυμπιακού, Χένρι Ονιεκούρου να βρίσκεται στον πάγκο σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, η Νιγηρία επικράτησε του Σουδάν με σκορ 3-1, παίρνοντας παράλληλα την πρόκριση για την επόμενη φάση του Copa Africa.

H Nιγηρία μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό, με τον Τσικουέζε να κάνει το 1-0. Λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο (45′) oι «σούπερ αητοί» σκόραραν ξανά, με τον Τάιβο Αβονίγι να κάνει το 2-0. Με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου η Νιγηρία «χτύπησε» ξανά, με τον Σιμόν να κάνει το 3-0, ενώ το μόνο που κατάφερε να κάνει το Σουδάν ήταν να μειώσει με τον Κεντρ στο 70ο λεπτό για το τελικό 3-1.