Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε της Προοδευτικής στο ντέρμπι κορυφής στον 6ο όμιλο της Γ’ Εθνικής και πήγε την διαφορά από τους «βυσσινί».

Με γκολ του Νίκου Κατσικοκέρη με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, οι Πειραιώτες επιβλήθηκαν 1-0 της Προοδευτικής και πήραν προβάδισμα 4 βαθμών στην πορεία τους προς τα μπαράζ που οδηγούν στην Football League.

Ο Εθνικός είχε την κυριαρχία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά, με την Προοδευτική να κάνει εμφανή την παρουσία της στο γήπεδο μετά το 30’, με δύο καλές στιγμές του Κουιρουκίδη.

Από τα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έδειξαν αποφασισμένοι να πάρουν το τρίποντο, με τον Παυλάκη να έχει μεγάλη ευκαιρία στο 48’, ενώ μέσα σε δύο λεπτά ο Μακρυγιάννης και ο Κρητικός αστόχησαν.

Στο 70’ η υπεροχή αυτή μετατράπηκε σε γκολ, με τον Κατσικοκέρη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με πέναλτι. Ο Γκέσιος δεν κατάφερε στο 81’ να «κλειδώσει» τη νίκη, με αποτέλεσμα η Προοδευτική να απειλεί για την ισοφάριση στο 87’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπέλερη που πέρασε πάνω από τα δοκάρια.