Το Βέλγιο δεν έδειξε τον παραμικρό οίκτο στην Λευκορωσία, την οποία διέλυσε με 8-0, την ώρα που η Ουαλία πήρε το μεγάλο ντέρμπι με την Τσεχία με 1-0.

Η διαφορά ποιότητας είναι δεδομένη, τα πάντα είχαν να κάνουν με την διάθεση και το κέφι των Βέλγων. Για κακή τύχη της Λευκορωσίας, οι κόκκινοι διάβολοι είχαν όρεξη και το κοντέρ έγραψε πολλά. Πάρα πολλά.

Ο χορός των γκολ ξεκίνησε με τον Μπατσουαγί (14’), ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Βανάκεν έκανε το 2-0. Άλλα δύο τέρματα από Τροσάρ (38’) και Ντοκού (42’) έστειλαν τις ομάδες στην ανάπαυλα με το σκορ στο 4-0, με τους Βέλγους να σηκώνουν το πόδι από το γκάζι, αλλά να πετυχαίνουν άλλα τόσα γκολ στην επανάληψη.

Δύο παίκτες που παίζουν στη Premier League, o Ντένις Πράετ (49’) και ο Κριστιάν Μπεντέκε (70’) έφεραν το σκορ στο 6-0, ενώ άλλα δύο γκολ από Τροσάρ (76’) και Βανάκεν (89’) έφτασαν το σκορ στο σαρωτικό 8-0 για την ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ που έχει μεγάλη διαφορά από τις υπόλοιπες ομάδες στον όμιλο.

Χαμός θα γίνει για την δεύτερη θέση, αφού η Τσεχία έχασε το αήττητο της στο Κάρντιφ. Η αποβολή του Σικ (49’) κόστισε στους φιλοξενούμενους που παρότι είχαν τις περισσότερες καλές στιγμές δέχθηκαν το γκολ στο 82ο λεπτό από τον Τζέιμς, με την Ουαλία να πετυχαίνει την πρώτη της νίκη στον όμιλο (1-0) και να μπαίνει γερά στο κυνήγι της πρόκρισης.