H Σλοβακία έσπασε το αήττητο της Ρωσίας (2-1) και έβαλε φωτιά στον όμιλο, την ώρα που η Κροατία λαχτάρησε για μία ώρα απέναντι στην Μάλτα που λύγισε στο τελευταίο ημίωρο (3-0).

Τα προκριματικά είναι περίεργη υπόθεση, είναι θέμα μέρας. Η Σλοβακία απέτυχε να κερδίσει Κύπρο και Μάλτα, ωστόσο κατάφερε να σπάσει το αήττητο της Ρωσίας που είχε ξεκινήσει εντυπωσιακά με δύο στα δύο.

Όπλο τους και πάλι οι στατικές φάσεις και οι μάχες στον αέρα, με τον τελικό νικητή να κρίνεται από ένα γνώριμο μας πρόσωπο.

Το γκολ του Σκρίνιαρ (37’) από κόρνερ του Ρόμπερτ Μακ έδωσε προβάδισμα στην Σλοβακία που στην επανάληψη οπισθοχώρησε και είδε την Ρωσία να ισοφαρίζει με γκολ του προωθημένου Φερνάντες (71’).

Ωστόσο, ο πρώην επιθετικός του Ρόμπερτ Μακ στην επόμενη φάση, με εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια έκανε το 2-1 (74’) και χάρισε στην ομάδα του μία νίκη που την ξαναβάζει για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης.

Την ίδια ώρα στην Ριέκα, η Μάλτα απέδειξε εκ νέου την πρόοδο που έχει κάνει. Για 62 λεπτά κράτησε την δευτεραθλήτρια κόσμου στο μηδέν όμως στο τέλος δεν άντεξε. Ο Πέρισιτς έκανε το 1-0 (62’) και έδιωξε το άγχος από την Κροατία που στο τέλος επέβαλε τον νόμο της. Ένα πέναλτι του Μόντριτς (76’) και ένα ακόμα γκολ από τον Μπρέκαλο (90’) έγραψαν το τελικό 3-0 που έστειλε την Κροατία στην κορυφή του ομίλου με 6 βαθμούς παρέα με την Ρωσία.