Η Τουρκία οδεύει ολοταχώς για το Κατάρ, καθώς υπέταξε και την Νορβηγία με 3-0, με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Τουφάν με δύο γκολ. Έκανε το καθήκον της απέναντι στη Λετονία η Ολλανδία (2-0). Νίκη και για τη Λευκορωσία επί της Εσθονίας.

Η Τουρκία είχε δείξει τις διαθέσεις της από την πρεμιέρα αυτής της προκριματικής διαδικασίας, όταν νίκησε στην Κωνσταντινούπολη με 4-2 την Ολλανδία. Στη Μάλαγα με τρομερή εμφάνιση νίκησε την τυπικά γηπεδούχο Νορβηγία, η οποία κατέβηκε πριν το ματς με νέο μήνυμα συμπαράστασης στους εργάτες των γηπέδων στο Κατάρ.

Πρωταγωνιστής για την εθνική ομάδα της γειτονικής χώρας ο Οζάν Τουφάν. Ο 26χρονος μέσος συμπαίκτης του Δημήτρη Πέλκα στη Φενέρμπαχτσε άνοιξε το σκορ μόλις στο τέταρτο λεπτό, ολοκληρώνοντας την εξαιρετική ομαδική προσπάθεια των γηπεδούχων με πάσες της μίας επαφής.

Στο 28ο λεπτό ο Γιατζιτζί εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά και ο Σογιουντζού με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και διεύρυνε το προβάδισμα των Τούρκων (0-2).

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 59’ο Τουφάν με ένα πανέμορφο γκολ. Με εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ με το δεξί εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-3.

Η Ολλανδία νίκησε 2-0 τη Λετονία υπό το βλέμμα 5.000 οπαδών της που είχαν διαγνωστεί προηγουμένως αρνητικοί στον κορωνοϊό. Οι «οράνιε» δυσκολεύτηκαν στο πρώτο μισάωρο, αλλά άνοιξαν το σκορ με το εκπληκτικό γκολ του Μπέρχαους στο 32ο λεπτό.

Οι Λετονοί περιορίστηκαν σε αμυντικό παθητικό ρόλο και στο 69ο λεπτό ο Λουκ ντε Γιόνγκ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μέμφις Ντεπάι διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Η Εσθονία φαίνεται ότι θα αποτελέσει τον σάκο του μποξ στον όμιλο. Την πρώτη αγωνιστική δέχτηκε έξι γκολ και τώρα τέσσερα. Αυτή τη φορά την καθάρισε η Λευκορωσία (4-2), η οποία πανηγύρισε για πρώτη φορά. Το φοβερό είναι ότι οι Εσθονοί προηγήθηκαν κιόλας δύο φορές με τον Ανιέρ (31′, 55′), αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και το γύρισαν, με τον Λισάκοβιτς να ξεκινάει (45′ πεν.) και να κλείνει (83′) τα γκολ της χώρας του και τους Κέντις (64′), Σαβίτσκι (81′) να σκοράρουν ενδιάμεσα.