Η Πορτογαλία επικράτησε με 1-0 του Αζερμπαϊτζάν , χάρη στο αυτογκόλ του Μεντβέντεφ.

Ξεκίνημα με το δεξί για την Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος, που επικράτησε με σκορ 1-0 του Αζερμπαϊτζάν, με τον τερματοφύλακα των Αζέρων, Mαχαμεντελίγιεφ, να… κατεβάζει τα ρολά και να κλέβει τις εντυπώσεις.

Οι Πορτογάλοι είχαν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση καθ’ όλη την διάρκειά της, όμως δεν μπορούσαν να νικήσουν τον Mαχαμεντελιγιέφ. Στο 10ο λεπτό, Νέβες και Κανσέλο επιχείρησαν δύο σουτ έξω από την περιοχή, με τον Αζέρο πορτιέρε να τα αποκρούει αμφότερα. Στο 19΄ ο Ντουάρτε δεν κατάφερε να βρει δίχτυα έπειτα από ωραία σέντρα του Ρονάλτο, ενώ λίγο αργότερα ο Κριστιάνο επίσης δεν κατάφερε να σκοράρει με δύο κεφαλιές.

Οι Πορτογάλοι συνέχισαν να πιέζουν με μακρινά σουτ, όμως στο 36΄ ο Αζέρος τερματοφύλακας έκανε μια μεγάλη απόκρουση σε σουτ του Νέβες. Τελικά, οι Πορτογάλοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ χάρη σε αυτογκόλ του Μεντβέντεφ. Ο Mαχαμεντελίγιεφ έκανε μία άστοχη έξοδο σε σέντρα του Νέβες, η μπάλα χτύπησε πάνω στον αρχηγό του Αζερμπαϊτζάν και κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ρονάλντο έχασε ακόμη δύο καλές ευκαιρίες. Στο 53΄ και στο 54′ οι Πορτογάλοι κέρδισαν δύο φάουλ από πολύ πλεονεκτικές θέσεις, όμως οι και οι δύο οι εκτελέσεις του Κριστιάνο κατέληξαν στο τείχος. Στο 67ο λεπτό ο Μπερνάντο Σίλβα έκανε ένα καλό σουτ, όμως ο Mαχαμεντελίγιεφ απέκρουσε ξανά. Στο 71′ το Αζερμπαϊτζάν έχασε μια καλή ευκαιρία, με σουτ του Νουρίεφ έξω από την περιοχή, ενώ ο Λόπες ήταν εκτός εστίας, όμως η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ. Στο 77΄ ο Μπρούνο Φερνάντες σούταρε, αλλά ο Αζέρος γκολκίπερ ήταν ξανά, ενώ στο 85 ο Μαχαμανταλίγεφ νίκησε ξανά τον Ρονάλντο, σε ακόμη μία εκτέλεση φάουλ. Τέλος, στις καθυστερήσεις ο Φέλιξ νικήθηκε επίσης από τον τερματοφύλακα του Αζερμπαϊτζάν και έτσι το 1-0 παρέμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.