Η Ελβετία, έβαλε από νωρίς το ματς για ύπνο κόντρα στην Βουλγαρία (τρία γκολ στα πρώτα 13 λεπτά) και ξεκίνησε με το δεξί την προκριματική φάση των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Οι φιλοξενούμενοι έπιασαν από τον λαιμό τους Βούλγαρους, οι οποίοι πριν καλά – καλά καταλάβουν τι έγινε είχαν δεχθεί τρία γκολ. Εμπολό (7’), Χάρις Σεφέροβιτς (10’) και Ζούμπερ (13’) αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους, που στη συνέχεια της αναμέτρησης δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν κάτι από το ματς. Βασικά, μείωσαν στο 47’ με γκολ του Ντεσπόντοβ, όμως το 1-3 δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε και η Ελβετία πήρε την πρώτη της νίκη στον όμιλο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλου. Αργότερα, στο πλαίσιο του Group C, η Ιταλία υποδέχεται την Βόρειο Ιρλανδία, ενώ ρεπό έχει η Λιθουανία.

Ισραήλ – Δανία 0-2

Ξεκίνημα με το δεξί για την Δανία, η οποία επικράτησε εκτός έδρας του Ισραήλ με σκορ 0-2, με τους Μπρεϊθγουέιτ και Βιντ να δίνουν τη νίκη στην ομάδα τους. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με την κατοχή της μπάλας να είναι μοιρασμένη (51%-49%), ωστόσο οι Δανοί ήταν αυτοί που μετέτρεψαν τις ευκαιρίες τους σε γκολ. Η Δανία πήρε νωρίς κεφάλι στο σκορ (13′), με τον Μάρτιν Μπρεϊθγουέιτ να βγαίνει τετ-α-τετ, έπειτα από ασίστ του Γιόνας Βιντ και με ωραίο σκάψιμο της μπάλας, ο άσος της Μπαρτσελόνα νίκησε τον Οφίρ Μαρτσιάνο, για το 1-0 της ομάδας του. Στο 67ο λεπτό, ο Βιντ έπιασε ένα δυνατό σουτ μέσα στην περιοχή και έκανε το 2-0, σκορ που έμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα της λήξης.