Σε ένα απίστευτο ντέρμπι μεταξύ των δύο αιωνίων της Κ19, ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που εν τέλει επικράτησε με 1-0 κόντρα στον Ολυμπιακό, σε ένα ματς που ήταν πολύ ισορροπημένο και το σκορ θα μπορούσε να τελειώσει στο 0-0. Στο 91ο λεπτό όμως, ο Γρήγορη Ζεϊμπέκη βρίσκει δίχτυα και δίνει την νίκη στους πράσινους.

Η πρώτη μεγάλη φάση στο παιχνίδι ανήκε στους γηπεδούχους στο 29′. Ο Παυλάκης έκανε το σουτ, με τον Παπαδούδη να διώχνει με το ένα χέρι στο αριστερό του “γάμα”.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι πράσινοι απείλησαν εκ νέου με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καλοσκάμη, με τον κίπερ του Ολυμπιακού να διώχνει εντυπωσιακά.

Ο Ολυμπιακός απάντησε στην πίεση του Παναθηναϊκού στο 42′, με την κεφαλιά του Μοίρα έπειτα από τη σέντρα του Παπακανέλλου από τα αριστερά να καταλήγει για λίγο άουτ.

Ο Λίλο κράτησε το 0-0 στο ματς, καθώς απέκρουσε εντυπωσιακά στο 43′ το σουτ εκτός περιοχής του Μοίρα. Στο ίδιο λεπτό ο Παπακανέλλος μπήκε από τα δεξιά, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έκανε το παράλληλο γύρισμα, με τον Προδρομήτη να κόβει. Οι παίκτες του Ολυμπιακού διαμαρτυρήθηκαν για χέρι και ζήτησαν πέναλτι.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε, με τον Παναθηναϊκό να έχει περισσότερες και καθαρές φάσεις για να ανοίξει το σκορ, όμως το τελευταίο πεντάλεπτο ανήκε στον Ολυμπιακό που απείλησε και θα μπορούσε να είχε προηγηθεί.

Στο δεύτερο μέρος οι ερυθρόλευκοι μπήκαν καλύτερα, αλλά στο 61′ οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ μετά από ωραία επίθεση από τα αριστερά. Η μπάλα κατέληξε στον Καλοσκάμη, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι σούταρε στο κέντρο, με τον Παπαδούδη να αποκρούει.

Ο Ζεϊμπέκης ήταν αυτός που τελικά έδωσε τη λύση στον Παναθηναϊκό, πετυχαίνοντας το χρυσό γκολ με κεφαλιά στο 90+1′ μετά από κόρνερ.

Παναθηναϊκός: Λίλο, Τσεβάς, Παυλάκης, Προδρομίτης (46′ Ζεϊμπέκης), Κατρής, Λιατίφης, Κυριόπουλος, Συμεωνίδης, Νταμπίζας (53′ Ναλιτζής), Καλοσκάμης, Βολάκης.

Ολυμπιακός: Παπαδούδης, Κουτσογούλας, Ρέτσος, Κωστούλας, Χρήστου, Τσέλα, Πατήρας (66′ Μπακούλας), Μουζακίτης, Μοίρας (70′ Προκοπίου), Παπακανέλλος, Σταυρόπουλος.